AMASYA MISKET ELMASI COGRAFI ISARET TESCILI

Amasya Valiligi ve Amasya Tarim ve Orman Il Müdürlügü isbirligi ile yürütülen süreç sonucunda “Amasya Misket Elmasi” 14.03.2019 tarih ve No: 424 - Mense Adi ile cografi sinirlari Amasya ili merkez ve ilçeleri olarak tescile hak kazanmis ve cografi isaret tescil belgesi alinmistir.

 

Merkez’e bagli Yavru köyünde yapilan kazilarda ortaya çikarilan mozaiklerdeki elma agaci ve elma tasvirlerinden de anlasildigi üzere 2 bin yili askin süredir Amasya’nin sembolü olan Amasya Misket Elmasi, cografi isaret tescili alinmasi ile sadece yukarida cografi sinirlari belirlenen alanlarda yetistirilebilecektir. Böylece ürünün kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttirilacak, ayrica kültürümüzün korunmasi ve gelecek nesillere aktarilmasina katki saglanacaktir.

 

Ajans Yönetim Kurulu Baskanimiz ve Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol, tescil sürecinin ardindan yaptigi degerlendirmede, “Ilimize özgü Amasya Elmamiz için alinan cografi tescil belgesi ile ilimizin marka degeri artacak, ürünlerimizin taklitleri engellenerek üreticilerimiz korunacak ve pazarlama gücümüz de böylece artmis olacak. Elmamiz ilimizin ihracat gelirlerinde önemli bir yere sahip olacak ve kalkinmamiza katki saglayacaktir. Cografi Tescil Belgemiz ilimize ve ülkemize hayirli olsun. Bu süreçte emegi geçen Orta Karadeniz Kalkinma Ajansina ve Amasya Tarim ve Orman Müdürlügüne özverili çalismalarindan dolayi tesekkür ediyorum” dedi.

 

Tescil Süreci

08.01.2016 tarihinde “Amasya Misket Elmasini korumak, sahip çikmak, tanitmak ve dinamik bir pazarlama gücü katmak” amaciyla Türk Patent ve Marka Kurumu’na cografi isaret tescili ile ilgili basvuru yapilmistir. Dosya 05.02.2016 tarihinde C2016/004 sayili basvuru numarasi ile isleme alinmistir. Tescil için gerekli tüm süreç olumlu olarak devam etmis ve son sekli verilen ilan metni 01.08.2018 tarih ve 34 sayili Resmi Cografi Isaret ve Geleneksel Ürün Adi bülteninde yayimlanmistir. Ilan metni 6 aylik itiraz süresini tamamlamis ve “Amasya Misket Elmasi” 14.03.2019 tarih ve No: 424 - Mense Adi ile cografi isaret tescili almaya hak kazanmistir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA