OKA MART AYI YÖNETIM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLESTIRILDI

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) 2019 yili Mart ayi Yönetim Kurulu Toplantisi 19 Mart 2019 tarihinde Amasya’da gerçeklestirildi.

 

Yönetim Kurulu Baskanimiz Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol’un baskanliginda ve ev sahipliginde gerçeklestirilen toplantiya Çorum Valisi Sayin Mustafa Çiftçi, Samsun Valisi Sayin Osman Kaymak, Tokat Valisi Sayin Dr. Ozan Balci, Amasya Il Genel Meclisi Baskani Mustafa Çittir, Çorum Il Genel Meclisi Baskani Halil Ibrahim Kaya, Tokat Il Genel Meclisi Baskani Salih Yildirim, Samsun TSO Baskani Salih Zeki Murzioglu, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen ve OKA temsilcileri katildi.

 

Toplantinin açilis konusmasinda Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol söyle konustu:

 

“Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden olusan bölgemizde basta kamu kurum ve kuruluslari olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve diger ilgili aktörlerin birbirleriyle isbirligini gelistirerek bölgemizin gelismesini saglamak amaciyla çesitli çalismalar yürüten Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin (OKA) 2019 yili Mart ayi Yönetim Kurulu toplantisini gerçeklestirmek ve Yönetim Kurulumuzun gündemindeki konulari görüsmek üzere toplanmis bulunuyoruz.

 

Bilindigi üzere geçtigimiz ay Samsun’da yapilan yönetim kurulu toplantisinda bölgemizde ihracatin artirilmasina katki saglamak üzere Kalkinma Ajansimiz ile birlikte dört ilin Ticaret ve Sanayi Odalarinin koordinasyonunda Il Yatirim Destek Ofislerimiz ile birlikte ihracat potansiyeli olan firmalara teknik destek sunmak “TR83BÖLGESI REKABETÇILIK ve DIS TICARET ISTIHBARAT MERKEZI” kurulmasina iliskin projemizi baslattik. Bu kapsamda, bölgemizdeki üreticilerin ve firmalarin dis ticaret istihbaratlarinin gelistirilmesi, bu baglamda kurum ve kuruluslarin uzman kadro ve altyapilarina destek saglamasina imkân sunmak üzere ve dijital veri tabanlari araciligiyla hedef pazarlara yönelik sektörel ve bölgesel raporlarin temin edilmesi ve sektörlere göre hedef pazar analizlerinin yapilabilmesi amaciyla gereken ücretli yazilimlarin Ajansimiz tarafindan satin alinacak ve buna iliskin dört ilimizde egitimler düzenlenecektir. Ayrica, firmalarimiza teknik destek de saglayarak bölgemizin ihracatini çok daha yukari seviyelere ulastirmayi hedefliyoruz.”

 

Sayin Valimiz konusmasina “bölgemizde çesitli güdümlü projeler yürütülmektedir. Bugün yönetim kurulu toplanti sonrasinda Kalkinma Ajansimizin destekledigi ve Amasya Belediyemiz ile Amasya Il Özel Idaremiz tarafindan uygulamaya konulan “Amasya Yesilirmak Kauçuk Bendi, Rekreasyonel Alanlarin Olusturulmasi, Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelisim Projesini” yerinde ziyaret edecegiz. Bu projenin son revizyonlar ile birlikte toplam bütçesi yaklasik 20 milyon lira olup projeye Kalkinma Ajansi tarafindan yaklasik 7 milyon lira hibe destek saglanmistir. Geri kalan yaklasik 13 Milyon lira Amasya Belediyemiz ve Il Özel Idaremiz tarafindan karsilanmistir.  Bu projeyle;

             - Yesilirmak Nehri’nin sandallarla gezilebilir hale getirilerek, ilk defa bir turizm ürünü olarak sektörün hizmetine sokulmasi,

            - Kafeterya, çay ocaklari, iskeleler, kabartma yapisi ve müzede yeni istihdamin saglanmasi ve yeni yöresel ve hediyelik esya satis yeri isletmesinin kent ekonomisine kazandirilmasi hedeflenmistir.

 

Sayin Varol sözlerini “Bu toplanti vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantimiza katilan ve ilimizi tesrif eden Sayin Valilerimize, Belediye Baskanlarimiza, Il Genel Meclisi Baskanlarimiza, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanlarimiza katilim ve desteklerinden dolayi bir kez daha tesekkür ediyoruz ve Yönetim Kurulu toplantimizin bölgemiz için hayirlara vesile olmasini diliyoruz.” diyerek sonlandirirken; toplanti gündem maddelerinin görüsülmesi ile sona erdi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA