AMASYA’NIN 20 YILLIK HAYALI GERÇEKLESTI

SANAYI VE TEKNOLOJI BAKANI VARANK: “YESILIRMAK’I KAUÇUK BENT ILE SISIRDIK ÜZERINE HIDROELEKTRIK TESISI KURDUK”

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanimiz Sayin Mustafa Varank bir dizi etkinlik vesilesiyle 18 Mart 2019 tarihinde Amasya ilimizi ziyaret etti.

 

Ziyaret kapsaminda Ajansimiz destegiyle hayata geçirilen Yesilirmak Kauçuk Bendi Ve Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelisim Projesi Açilis Töreni de gerçeklestirildi.

 

Sayin Bakanimiza Ajans Yönetim Kurulu Baskanimiz Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Amasya Belediye Baskani Cafer Özdemir, Ajans Genel Sekreterimiz Mevlut Özen ve protokol üyeleri eslik etti.

 

Bakanimiz Sayin Mustafa Varank, Yesilirmak Kauçuk Bendi’nin resmi açilis törenin ardindan Yesilirmak kenarinda bulunan vatandaslarla sohbet edip hatira fotograflari çektirirken; Amasya esnafini da ziyaret ederek talep ve önerilerini dinledi.

 

Bu projenin Amasya’nin 20 yillik hayali oldugunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanimiz Varank, “20 milyon liraya mal olan bu proje sayesinde Yesilirmak’i Kauçuk Bent ile sisirdik. Böylece belli dönemlerde debisinin düsmesinin önüne geçtik. Bu da nehrin sandallarla gezilmesine, dört mevsim turist çekilmesine ve yaz aylarinda kokunun önlenmesine de katki sagliyor. Sisirilen Yesilirmak’in üzerine bir Hidroelektrik tesisi kurduk.” dedi.

 

Bakan Varank, yerel seçimler öncesinde Diyarbakir, Çanakkale, Adana, Kahramanmaras, Kocaeli, Bolu, Elazig, Kars, Aydin, Eskisehir, Van, Agri, Nevsehir,  Aksaray, Mus, Bitlis, Siirt ve Batman’in ardindan Amasya’da çesitli programlara katildi. Yesilirmak Kauçuk Bendi’nin açilisini yapan Varank, törende yaptigi konusmada özetle sunlari söyledi:

 

 

SEHZADELER SEHRI

Ilimizin 20 yillik hayalini gerçeklestirdigimiz bu projenin açilisi vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Amasya, bagrinda sehzadeler gezdiren bir sehir. Amasya, Osmanli Devletini ikinci defa kuran Çelebi Sultan Mehmed’in sehri. Amasya, Istiklal Harbindeki mücadelemizin kritik duraklardan birisi. Biz istedik ki; Amasya yilin tamaminda turistler için bir çekim merkezi haline gelsin, ilimizin ekonomisi de bu sayede daha güçlensin, rekabet avantaji kazansin. Kalkinma ajansimiz, belediyemiz ve il özel idaremiz elini tasin altina koydu. Iste bu sayede Yesilirmak Kauçuk Bendi, Rekreasyon Alanlarinin Olusturulmasi ve Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelisim Projesini baslattik.

 

 

DÖRT MEVSIM TURIST ÇEKECEK

20 milyon liraya mal olan bu projeye, bakanlik olarak kalkinma ajansimiz kanaliyla 7 milyon lira katkida bulunduk. Bu proje sayesinde Yesilirmak’i Kauçuk Bent ile sisirdik. Böylece belli dönemlerde debisinin düsmesinin önüne geçtik. Bu da nehrin sandallarla gezilmesine, dört mevsim turist çekilmesine ve yaz aylarinda kokunun önlenmesine de katki sagliyor. Sisirilen Yesilirmak’in üzerine bir Hidroelektrik tesisi kurduk; yani temiz enerjiden en iyi sekilde faydalanmayi amaçladik. Bu santral saatte 200 kilowatt ve yilda 1 milyon 728 bin kilowatt üretim kapasitesine sahip. Kasim ayi itibariyle elektrik üretilmeye baslandi. Yine Yesilirmak’in iki yakasinda rekreasyon alanlari olusturup, Amasya’nin yasam kalitesini artirdik.

 

 

GELIRI 14 KAT ARTTI

Resmi açilisini yaptigimiz bu alan gibi pek çok yatirimi 17 yilda Amasya’ya kazandirdik. Istedik ki ilimiz güçlensin, ilimiz büyüsün, tüm vatandaslarimizin refahi artsin. Amasya iktidarimiz boyunca 12 milyar liralik kamu yatirimindan faydalandi. Özel sektörün de yatirimlarini tesvik ettik.  Bunun için 2 milyar liralik sabit yatirim tesvigi verdik, 7 binin üzerinde vatandasimiza is imkâni sagladik. Amasya’da 3 OSB’de 5 bin kisi istihdam ediliyor. Bu OSB’lere bakanlik olarak 75 milyon lira kredi aktardik. Sehirdeki sanayi sitelerinin sayisini 5’ten 7’ye çikardik; 2 bin 500 kisiye çalisma imkâni sagladik. Amasya, 16 yilda milli gelirini 14 kat artirdi. Devletimizin destekleri sizlerin üretim azmiyle birlesti.

 

 

YOZGAT MODELI

Hayirli birkaç müjdeyi daha buradan ilan etmek istiyorum. Merzifon OSB’nin tevsii projesinin 42 hektarlik altyapi yapim isi ihalesini 9 Nisan’da yapiyoruz. Projenin tamamlanmasiyla ilimizde bin kisiye daha istihdam imkâni saglanacak. Ajansimiz turizmin daha da gelismesi için 7 farkli projeye 4,5 milyon lira destek verecek. Sofular Mahallesi'ni kültür turizmine, Boraboy Gölü'nü de doga turizmine kazandirmayi hedefliyoruz. Biliyorsunuz tarimsal yatirimlarda karsilasilan en önemli sorunlardan biri arazilerin bölünmüs olmasi. Sorunu çözmek için Yozgat’ta uygulanan modeli, kalkinma ajansimiz araciligiyla Amasya’da da uygulamak için çalisiyoruz.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA