COGRAFI ISARETLI ÜRÜNLER KONUSUNDAKI IHTIYAÇLAR BELIRLENDI

Ajansimiz (OKA) Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde, Orta Karadeniz Bölgesindeki cografi isaretli ürünler konusuna dair sorunlari ortaya koymak üzere arama çalistaylari düzenledi.

 

2018 yilinda bölgemizde mense adi ve mahreç isareti alarak tescillenmis yirmi bir adet ürüne ait bilgilerin yer aldigi bir katalog olusturduk. Katalog ile TR83 Bölgesi’nin yöreye özgü ürünler bakimindan zengin bir bölge oldugu ve bölgeyi olusturan Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinin her birinin kendine has ürünlerinin oldugu degerlendirilmektedir.

 

Cografi isaretli ürünler ile ilgili yapilan arka plan çalismasi, uzman görüslerinin incelenmesi ve Samsun Gida Fuari’nda kamu begenisine sunulan katalogun yogun ilgi toplamasi, cografi isaretli ürünlerin TR83 Bölgesinde kirsal kalkinmanin hiz kazanabilmesi için bir firsat oldugunu göstermistir. Bu nedenle Ajansimiz, cografi isaretli ürünlerin ekonomik bir degere dönüsebilmesi, etkin bir sekilde pazarlanabilmesi üzerinde çalisma karari almistir.

 

Bu kapsamda önemli bir pazar degeri olan ve yerel hareketlerin tesvikini saglayarak kirsal kalkinmaya aracilik eden bir olgu olmasi baglaminda cografi isaretli ürünlerin turizme iliskin hedeflere de katki saglayacak boyutta bilinirliginin ve erisilebilirliginin arttirilmasi için 2019 yilinda bir dizi faaliyet gerçeklestirilecektir.

 

Ilk olarak, TR83 Bölgesinde cografi isaretli ürünlerin sayisinin artirilmasi, cografi isaretli ürünler konusunda ilgili kurumlarin ve yerel halkin bilgi birikiminin artirilmasi ve cografi isaretli ürünlerin pazarlanmasi konularinda paydaslarinin fikrini almak amaci ile Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde çalistaylar düzenlenmistir.

 

Ajans Yatirim Destek Ofisleri ve Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi isbirliginde 6-7-8 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenen çalistaylara akademisyenler, arastirmacilar, kamu kurum ve kurulus temsilcileri, bu alanda faaliyetleri ve çalismalari olan uzman ve girisimciler katilim saglamistir. Toplam 73 kisinin katildigi çalistaylara, Antalya Ticaret Borsasi Cografi Isaret Danismani Dr. Hayriye Rana Demirer ile YÖREX Proje Koordinatörü Burçin Yesiltepe de bilgi ve deneyimleri ile katki vermistir.

 

Çalistaylarda ürün-üretim süreci, örgütlenme, turizm-tanitim-pazarlama boyutlarinda 3 farkli tema ile gerçeklestirilen grup çalismalariyla, cografi isaretli ürünlere dair bölgedeki ihtiyaçlar ortaya konulmustur. Belirlenen bu ihtiyaçlar Ajansimiz tarafindan derlenerek Nisan ayinda yapilmasi planlanan ulusal çapli “Orta Karadeniz Bölgesi Cografi Isaretlerin Pazarlanmasi” konulu konferansta “sosyal girisim” yaklasimi ile detayli bir sekilde ele alinip, çiktilari kamuoyu ile paylasilacaktir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA