Tokat Ballica Magarasi Unesco Yolunda

Tokat Valisi Ozan Balci, Pazar ilçesinde bulunan ve olusumu milyonlarca yil önce gerçeklesen doga harikasi Ballica Magarasi'nin UNESCO Dünya Mirasi Listesi'ne alinmasi için çalismalarin basladigini söyledi.

 

 

 

Il merkezine 26 kilometre uzakliktaki Pazar ilçesine bagli Ballica köyünde bin 85 rakimli tepede bulunan magara, dünyanin en büyük ve görkemli magaralarindan biri olarak gösteriliyor. Ortalama sicakligi 18 derece ve nem orani yüzde 54 olan, milyonlarca yilda olusan sarkit ve dikit güzellikleri ile dikkat çekiyor. Kesfedilmemis bölümleriyle gizemini koruyan Ballica Magarasini yurt içinden çok sayida vatandas ziyaret ediyor.

 

 

 

Tokat Valisi Ozan Balci baskanliginda Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Tokat Yatirim Destek Ofisinde düzenlenen toplantida 'Akdag'in Zirvesinden Kazova'ya Kirsal Turizm Rotasi Güdümlü Projesi' ile Ballica Magarasi'nin UNESCO Dünya Dogal Mirasi Listesine alinmasi görüsüldü.

 

 

 

Son 5 yil içerisinde Ballica Magarasi'ni 400 bin kisinin ziyaret ettigini söyleyen Vali Balci, Ballica Magarasi'nin UNESCO Dünya Mirasi Geçici Listesi'ne basvuru çalismalari Orta Karadeniz Kalkinma Ajansimiz tarafindan Doga Koruma ve Milli Parklar Müdürlügü isbirliginde yürütülmektedir. Insanligin ortak miras alanlarini korumada uluslararasi isbirligi saglayan UNESCO, ayni zamanda üstün veya istisnai evrensel degere sahip olan Ballica Magarasi'nin taninirligini da artiracaktir dedi.

 

 

Ballica Magarasi ve Kaz Gölü'nün Tokat'in önemli iki degeri oldugunu belirten Vali Balci, yapilacak proje çalismalari ile bu iki degerin ortaya çikip, dünya çapinda taninmasinin saglanacagini kaydetti. https://www.haberler.com/tokat-ballica-magarasi-unesco-yolunda-11765200-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA