ORTA KARADENIZ BÖLGESI COGRAFI ISARETLI ÜRÜNLER IL ÇALISTAYLARI

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi, Orta Karadeniz Bölgesi'nde yer alan illere özgü yöresel ürünler içinden cografi isaret almis olan ürünlerin tanitimina yönelik bir “Orta Karadeniz Bölgesi Cografi Isaretli Ürünler Katalogu” hazirlamistir ve katalog 2018 yilinin Kasim ayinda basilmistir.

 

Katalogun hazirlanmasindaki temel amaç, özellikle turizm ve tarim fuarlarinda bölgenin yöresel ürünlerinin tanitilmasina yönelik görsel bir materyal üretmektir. Ek olarak, bölgede yer alan paydaslarimizin cografi isaret konusunda farkindaligini artirmak ve bölgemizde basvuru sayisini artirmak amaçlanmistir.

 

Cografi isaretli ürünler ile ilgili yapilan arka plan çalismasi, uzman görüslerinin incelenmesi ve Samsun Gida Fuari'nda kamu begenisine sunulan katalogun yogun ilgi toplamasi, cografi isaretli ürünlerin TR83 Bölgesinde kirsal kalkinmanin hiz kazanabilmesi için bir firsat oldugunu göstermistir. Bu nedenle Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi, cografi isaretli ürünlerin ekonomik bir degere dönüsebilmesi ve etkin bir sekilde pazarlanabilmesi üzerine çalisma karari almistir.

 

Bu kapsamda TR83 Bölgesinde cografi isaretli ürünlerin sayisinin artirilmasi, cografi isaretli ürünler konusunda ilgili kurumlarin ve yerel halkin bilgi birikiminin artirilmasi ve cografi isaretli ürünlerin pazarlanmasi konularinda paydaslarinin fikrini almak amaci ile Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde Arama Çalistaylari düzenlenecektir.

 

Çalistaylara Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde konuyla ilgili yerel aktör temsilcileri, arastirmacilar, akademisyenler ve vatandaslar katilim saglayabilecektir.

 

Katilimcilarin, 5 Mart 2019 Sali günü saat 17.00’a kadar ppb@oka.org.tr e-posta adresine, hangi il çalistayina katilim saglanacagi, kurum, katilimci ad, soyad ve iletisim bilgilerini göndermeleri beklenmektedir.

 

 

 

ÇALISTAY TARIHLERI

 

6 Mart 2019 Çarsamba

7 Mart 2019 Persembe

8 Mart 2019 Cuma

 

Tokat (09.00-12.00)

Yer: OKA Tokat Yatirim Destek Ofisi

Adres: Kabe-i Mescit Mahallesi Bekir Pasa Sokak No:11

Samsun (09.00-12.00)

Yer: OKA Samsun Hizmet Binasi

Adres: Samsun Merkez Organize San. Böl. Yasar Dogu Cad. No: 62 Tekkeköy

Çorum (14.00-17.00)

Yer: OKA Çorum Yatirim Destek Ofisi

Adres: Çorum TSO Binasi Karakeçili Mah. Fuar Cad. No: 2 Kat: 1

Amasya (15.00-18.00)

Yer: OKA Amasya Yatirim Destek Ofisi

Adres: Dere Mh. Igneci Baba Sk. No:30

 
 

 

 

ÇALISTAY PROGRAMI

Açilis-Tanisma

 

Dr. Hayriye Rana DEMIRER, Akdeniz Üniversitesi

(Cografi Isaretli Ürünlerin Üretimi/Ekonomik Degeri/Pazarlanmasi Sunumu)

Burçin Yesiltepe, YÖREX Genel Koordinatörü

(Dünden Bugüne YÖREX ve Basari Hikâyeleri Deneyim Paylasimi)

Cografi Isaretlerde Çorum’dan Örnekler

(Deneyim Paylasimi)

 

Kahve-Çay Arasi

 

Grup Çalismalari

  • Cografi isaretli ürünlerin üretimi, pazarlanmasi, hukuki boyutu
  • Cografi isaretli ürünlerde örgütlenme
  • Cografi isaretli ürünlerin tanitimi ve turistik degeri

 

Tematik Grup Sunumlar Ve Kapanis

 

 

Il Programlari için tiklayiniz.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA