OKA EV SAHIPLIGINDE TÜBITAK VE AFAD ISBIRLIGI ILE BILGI GÜNÜ ETKINLIGI

Ajansimiz ev sahipliginde AFAD Samsun ve TÜBITAK isbirligi ile Ufuk 2020 Programi Güvenli Toplumlar Alani 2019-2020 Yili Çagrilari”na yönelik Bilgi Günü etkinligi düzenlendi.

 

11 Subat 2019  tarihinde OKA Konferans Salonunda gerçeklesen Bilgi Günü etkinligi kapsaminda Ufuk2020 Programi Güvenli Toplumlar Alani Kidemli Ulusal Irtibat Noktasi Selcen G. A. ÖZSAHIN tarafindan 2019-2020 yili çagri basliklari, proje önerisi hazirlik süreci ile bu projelere dahil olmanin getirdigi kazanimlar aktarildi. Ayrica Ufuk 2020 Programi'na katilimi destekleyici Seyahat Destegi, Koordinatörlük Destegi ve Esik Üstü Ödülü hakkinda detayli bilgiler aktarildi.

 

Etkinlikte TÜBITAK tarafindan Krizler ve Dogal Afetler ile Mücadele, Kritik Altyapilarin Korunmasi, Suç ve Terör ile Mücadele, Sinir Güvenligi ile Dijital/Siber Güvenlik konularinin Ufuk2020 Güvenli Toplumlar alaninin öncelikli alanlari oldugu ifade edildi. Bu basliklar göz önünde bulunduruldugunda toplantiya katilan tüm kurumlarin bu projelerde yer alabilecek önemli paydaslardan oldugu degerlendirildi.

 

Bilgi Günü etkinligine Il Planlama ve Koordinasyon Müdürlügü, Il Emniyet Müdürlügü, Il Jandarma Komutanligi, Sahil Güvenlik Samsun Hava Grup Komutanligi, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanligi, Samsun Büyüksehir Belediyesi, Ulastirma ve Altyapi Bakanligi 9.Bölge Müdürlügü, Il Sivil Toplumla Iliskiler Müdürlügü, Samsun Gümrük Müdürlügü, Samsun KIM Müdürlügü,  Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlügü, SASKI Genel Müdürlügü, Samsun Liman Baskanligi, Atakum Belediyesi, Ondokuz Mayis Üniversitesi ve Ajansimizdan uzman ve yönetici personel katilim sagladi.

 

AFAD Samsun Bilgi Günü etkinligi, ögleden sonra ise AFAD Samsun’un TÜBITAK'tan destek almaya hak kazandigi ‘Afetin Izleri’ adli Proje Tanitim Toplantisi ile devam etti.

 

‘Afetin Izleri’

TÜBITAK 2018/2 çagri döneminde 4004, 4005 ve 4007 kategorilerine basvuran 611 projeden desteklenen 143 proje arasina girmeyi basararak 'Doga Egitimi ve Bilim Okullari' kategorisinde destege layik bulunan ‘Afetin Izleri’ adli proje, 300 ögrenciye erisecek.

 

Projede, dogal afetlerin nedenleri, ekonomik ve toplumsal hayata etkileri, Samsun'un afetselligi konulari ögrenci gruplarina saha çalismalariyla anlatilacak. Bu sayede afet farkindaliginin olusturulmasi saglanacak. Proje ile dezavantajli gruplari da içeren ortaokul, lise ve üniversite ögrencilerinden olusan 300 katilimciya yer bilimleri ve afet türleri hakkinda bilgiler verilecek.

 

Katilimcilarin bilime yönelik ilgisini ve arastirma istegini artirmasi beklenen proje, afetlere hazirlik ile afet bilincini gelistirecek ve elde edilen kazanimlarinin kalici olmasini saglayacak.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA