Samsun, Istihdamda En Iyi 3 Il Arasina Girdi

Samsun ISKUR, 22 bin 110 kisilik ise yerlestirme hedefini 26 bin 318 kisiyi ise alarak gerçeklestirdi.

 

Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye Is Kurumu Genel Müdürlügünün Samsun için belirledigi 22 bin 110 kisilik ise yerlestirme hedefinin 26 bin 318 ise yerlestirme orani ile gerçeklestirildigini ifade ederek, Samsun'un hedefleri tutturan ilk 3 il arasina girdigini söyledi. 


ISKUR Istihdam ve Mesleki Egitim Kurulu 2019 Yili 1. Olagan Toplantisi Samsun Valisi Osman Kaymak baskanliginda ilgili kurum müdürlerinin katilimiyla gerçeklestirildi. Toplantida Samsun'un issizlik ve istihdam rakamlari hakkinda bilgiler verildi.

 

Verilen istihdam hedeflerini fazlasiyla yerine getirdiklerini ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, "ISKUR Genel Müdürlügünün 81 il müdürlügüne sunmus oldugu 2018 hedefleri içerisinde hedefleri tutturan ilk iller arasinda yer aliyoruz. Bize 22 bin 110 kisi ise yerlestirmemiz hedefi koyulmustu, biz 26 bin 318 kisiyi ise yerlestirdik. Bu hedefleri yakalayan Türkiye'deki ilk 3 il arasinda görünüyoruz. Bu yönüyle ISKUR Il Müdürlügümüzde çalisan arkadaslarimizi tebrik ediyorum. Bununla birlikte issizlik konusu bütün Türkiye'de oldugu gibi Samsun'un da en önemli gündem maddelerinden biri. Her gün bizlerden, kurumlarin kapilarinda binlerce is isteyen insanlar var. Issizligin çözümünde uzun ve kisa vadedeki planlamalar çok önemli. Ciddi tedbirler almamiz lazim. Samsun artik göç alan bir olmasi nedeniyle cazip iller arasina girdi. Onun için gelecekteki gençlerimizin issiz kalmamalari için de yeni is alanlarina ihtiyaç var. Bunlar için de çalisiyoruz" dedi.

 

Samsun'da toplu isten çikarilmalarin olmadiginin altini çizen Vali Kaymak, "Ilimizde market zincirinin kapatilmasinin ardindan issiz kalanlardan baska toptan isten çikarmalar yok. Normal is hayati devam ediyor. Is dünyasindaki arkadaslarin bir takim sikintilari var ama su anki veriler bizleri mutlu ediyor. Bunun daha iyi olmasi için herkesin çalismasi gerekiyor. Bu islerin daha da iyi olmasi yönündeki ümitlerimizi muhafaza ediyoruz. Yani, 'kriz, yandik, bittik' diyenler için bu cevabi veriyorum. Ben siyasetçi degilim ama bunlar da devletin resmi rakamlaridir. Ilimizde toptan isten çikarilma yok. 2017 yilina göre isten çikarmalar normal seyrinde devam ediyor. 2018 yili ile 2017 yili arasinda pek bir fark yok. O yönüyle Samsun ekonomisi devam ediyor" diye konustu.

 

Çocuk isçi çalistiran is yeri sahiplerinin yeni açilan birimle denetlenecegini dile getiren ISKUR Samsun Il Müdürü Hasim Meydan, "Is bulma konusunda iyi is çikartiyoruz ama daha da iyi olmamiz gerekiyor. ISKUR'da ayrica çocuk isçilerle alakali bir birim olusturduk. Bu birimin basindayiz ve koordinesi de ISKUR tarafindan saglanacak. SGK ile ortaklasa olarak bu isi yürüterek Samsun'da çocuk isçi çalistiranlarla ilgili mücadelemiz baslamistir" seklinde konustu.

 

Samsun'da 1 yilda 26 binden fazla kisinin is sahibi oldugunu belirten ISKUR Samsun Il Müdür Yardimcisi Sait Gül ise su bilgileri verdi: "Kurumumuza 2018'de Samsun'da 115 bin 103 kisi müracaat etti. Biz birden fazla gelen bu kisilere 157 bin 830 kez bireysel danismanlik hizmeti gerçeklestirdik. Kayitli isgücümüz su anda 112 bin 209 kisi olarak görülüyor ancak 63 bin 867 kisi su anda issiz olarak görülüyor. Biz 115 bin 103 kisiden toplamda 26 bin 318 kisiyi ise yerlestirdik. Hedeflerimiz 22 bin 110'du. Genel müdürlügümüzün bize hedef koydugu ise yerlestirme rakamlarini yüzde 118 olarak gerçeklestirmis bulunmaktayiz. Yani bütün hedeflerimizi yüzde 100'ün üzerinde gerçeklestirdik. 2017 yilinda 16 bin 485 kisi ise yerlestirilirken, 2018 yilinda yüzde 59'luk bir artisla 26 bin 318 kisiyi ise yerlestirdik."

 

Ayrica Samsun'da 2017 yilinda issizlik maasi hak eden 7 bin 374 kisiye toplam 39 milyon 615 bin TL ödenirken, 2018 yilinda issizlik maasi alan 10 bin 164 kisiye 53 milyon 609 bin TL ödeme yapildi. https://www.haberler.com/samsun-istihdamda-en-iyi-3-il-arasina-girdi-11697411-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA