Tokat'ta Meyveciligi Güçlendirme, Tibbi Ve Aromatik Bitkileri Gelistirme Projesi

Tokat'ta, ’Meyveciligi Güçlendirme, Tibbi ve Aromatik Bitkileri Gelistirme Projesi’ kapsaminda 255 bin adet fidan ve fide üretimi yapilacak.

 

Tokat Valisi Dr. Ozan Balci, Valilik öncülügünde, Orta Karadeniz Geçit Kusagi Tarimsal Arastirma Enstitüsü koordinesinde, Tarim ve Orman Il Müdürlügü, Orman Isletme Müdürlügü ve Il Özel Idaresi isbirligi ile yürütülen projenin 150 dekarlik uygulama sahasinda incelemelerde bulundu. 'Türk Tariminin Parlayan Yeni Yildizi Tokat’ sloganiyla baslatilan proje kapsaminda 100 bin adet ceviz, 70 bin adet bag, 4 bin adet üzümsü meyveler, 35 bin sari mahlep, 10 bin kuskirazi, 4 bin elma, 4 bin armut, 4 bin seftali, 4 bin erik, 20 bin adet tibbi aromatik bitkiler (ekinezya, lavanta, melisa) olmak üzere toplamda 255 bin adet fidan ve fide üretimi yapilacak.

 

Uygulama sahasinda dikim parsellerinin hazirlandigini ve cevizlerin dikildigini ifade eden Vali Balci, meyve anaci dikimlerinin hava ve toprak müsait oldugunda Subat ya da Mart ayi gibi yapilacagini söyledi. Bölgenin iklim ve toprak kosullarina göre üretilecek meyve fidanlari ile fidanciligin geliseceginin altini çizen Vali Balci, projenin ayrica Tokat’in kurduna kusuna, havasina suyuna, topragina, börtü böcegine katki saglayacagini belirtti.

 

Proje kapsaminda ayrica saglikli fidan üretimi, çogaltma ve asilama teknikleri, tibbi ve aromatik bitkilerde çogaltma teknikleri ve yetistiriciligi, teknik personel egitimi, önder çiftçi ve mesleki yeterlilik egitimi, tarimsal sanayi için girisimci egitimi yapilacak. https://www.haberturk.com/tokat-haberleri/65871238-tokatta-meyveciligi-guclendirme-tibbi-ve-aromatik-bitkileri-gelistirme-projesi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA