Buzagi Ölümleri En Aza Indirilecek

Samsun Büyüksehir Belediye Meclis Komisyonunda alinan kararla birlikte buzagi ölümlerinin en aza indirilmesi amaçlaniyor. 

 

Samsun Büyüksehir Belediye Meclisi Komisyon Toplantisi, Samsun Büyüksehir Belediye Binasinda bulunan meclis toplanti salonunda gerçeklesti. Meclis Baskanvekili Turan Çakir’in baskanlik ettigi komisyon toplantisinda 34 gündem ve 4 gündem disi olmak üzere toplam 38 madde ilgili komisyonlardan geçerek meclise havale edildi. Buzagi Can Sütü Projesi kapsaminda sogutuculu panelvan araç alinmasi teklifi de komisyondan oy birligi ile geçerek meclise havale edildi.

 

Buzagilar için çok önemli olan ilk sütün kalitesini arttirmak adina çalismalar yürüttüklerinin altini çizen Turan Çakir, “Yeni dogan buzagilarda ölüm oranini en aza indirmeye çalisiyoruz. Bu anlamda Türkiye’de ilk olma özelligi tasiyan bir tesis de kurduk. Yeni dogan buzagilardaki ölüm orani yüzde 15 civarinda. Bu projeyle birlikte ölüm oranini minimize etmeye çalisacagiz. Ölüm oraninin büyük bir kismi, agiz sütünün kaliteli bir sekilde alinamamasindan kaynaklaniyor. Aldigimiz kararla birlikte buzagi ölümlerini an aza indirmeye çalisiyoruz. OKA destekli projemizin olumlu olmasini diliyorum” dedi.

 

Yeni dogan buzagilarin hayatta kalmasi için agiz sütünün çok kaliteli olmasi gerektigini ifade eden Samsun Büyüksehir Belediyesi Kirsal Hizmetler Dairesi Baskani Mehmet Akif Özdemir ise, “Buzaginin ilk 8 saat içerisinde canli agirliginin yüzde 10 miktarinda agiz sütünden alip, bagisiklik sistemini harekete geçirmesi gerekiyor. Buzagi kayiplarinin çogunun bu ilk sütün kaliteli ve dogru verilmediginden kaynaklandigi ortaya koyuldu. Belediyemiz buzagi ölümlerini en aza indirmeye çalisiyor. Bu kapsamda zengin agiz sütü ikamesinin süt tozu seklinde üretilecegi tesisi kurmustuk. Komisyonda alacagimiz kararla birlikte buzagi ölümlerini en aza indirmeye çalisiyoruz” diye konustu.

 

Komisyondan geçen sogutuculu panelvan araç alinmasi teklifi mecliste kabul edilirse buzagilarin hayatta kalmasi için gerekli olan agiz sütü gereksinimi daha kolay bir sekilde karsilanacak. https://www.haberturk.com/samsun-haberleri/65986468-buzagi-olumleri-en-aza-indirilecek

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA