Rektör Orbay: "Büyümeyi Ön Planda Tuttuk"

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, üniversite olarak istihdam odakli ve ülkenin ihtiyaçlarini gözeterek büyümeyi ön planda tuttuklarini belirtti.

 

Geçen yil belirledikleri hedeflerin istihdam odakli programlar oldugunu animsatan Rektör Orbay, "Yabanci Diller Yüksekokulunu kurdugumuzu bunun birinci ayagi olarak mütercim tercümanlik Ingilizce programini açtigimizi, ikinci ayagi olarak belki Arapça, Rusça, Çince gibi programlara girecegimizi söylemistik. Mütercim tercümanlik Ingilizce'ye bu yil ögrenci alimin yaptik. Egitim ögretime basladilar. Kadrolari gerçekten güçlendirdik. Bir adim daha öteye giderek ilk yabanci diller noktasinda yüksek lisans programinin onayini da geçen hafta itibariyle almis olduk. Üniversitenin içinde yüksekokullar belli bir olgunluga ulasti. Olgunluga ulasirken de istihdami ön plana çikarmak istemistik" diye konustu.

 

10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü öncesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda(MYO) okul müdürü Doç. Dr. Cengiz Yildirim'in ev sahipligindeki programda sehirdeki gazetecilerle bulusan Prof. Dr. Orbay, basinin temel görevinin tarafsiz bir sekilde olaylari objektif bir bakis açisiyla kamuoyu ile paylasmak oldugunu hatirlatarak gazetecilere çalismalarinda basarilar diledi.

 

Ülkelerin kalkinmasinda, gelismesinde ve demokratik hayatin olusmasinda basinin çok büyük öneminin olduguna isaret eden Orbay, "Basin, demokratik hayatin vazgeçilmez bir parçasidir. Bilisim çagindayiz. Iletisim araçlarinin çesitliligi ve yayginligi hepimizin bilgiye, habere ulasmamizi kolaylastirdi. Bilgiye ulasmamizin kolaylasmasi basin çalisanlarinin sorumluluklarini daha da artirmistir. Çünkü onlar halkin sesi, gözü ve kulagidir. Dogru bilgiyi dogru haberi kamuoyuna ulastiracak tek kaynak neredeyse basin mensubu arkadaslarimizdir. Amasya yerel ve ulusal basini da üniversitemizin yapmis oldugu sosyal, bilimsel, kültürel etkinlikleri ya da fiziksel gerçeklesmeleri kamuoyuyla paylasma noktasinda bizlere her zaman destek oldular" ifadelerini kullandi. https://www.haberler.com/rektor-orbay-buyumeyi-on-planda-tuttuk-11623725-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA