Ortaokul Ögrencilerinden "Artirilmis Gerçeklik Havuzu"

Amasya'nin Gümüshaciköy ilçesinde ortaokul ögrencileri, TÜBITAK 4006 Bilim Fuari kapsaminda "Artirilmis gerçeklik havuzu" yapti.

 

Ülkü Ortaokulu Matematik Ögretmeni ve proje sorumlusu Nafiz Çotur, AA muhabirine yaptigi açiklamada, okullarinda düzenlenecek TÜBITAK 4006 Bilim Fuari'nda ögrencileriyle "Artirilmis gerçeklik havuzu" yapmaya karar verdiklerini söyledi.

 

Ögrencilerden gelen fikirler dogrultusunda maliyeti yüksek olan artirilmis gerçeklik havuzunu okullarina aktarilan ödenekle çok daha düsük maliyetle yaptiklarini anlatan Çotur, "Projemizde derinlik ölçen oyun konsolu, kum havuzu, projeksiyon cihazi ve bilgisayar kullandik. Kameramiz derinligi ölçerek projeksiyon cihazina iletiyor. Projeksiyon cihazi ise derinlige göre farkli renkleri yansitarak fiziki haritadaki renklerin olusumunu bizlere gösteriyor. Satin aldigimiz zaman fiyati 7 bin dolar civarinda olan artirilmis gerçeklik havuzunu biz 2 bin liraya mal ettik." dedi.

 

Artirilmis gerçeklik havuzu sayesinde ögrencilerin yeryüzü sekillerini uygulamali sekilde ögrendiklerini, böylece akilda daha kalici olmasinin saglandigini vurgulayan Çotur, "Izohips çizgilerini olusturarak derinliklerini ölçüp ovalari, daglari, denizleri, daglarin tepesindeki karlara varana kadar gösteren bir harita ile uygulamali olarak ögrencilerimiz bu bilgileri ögrenmis olacak. Kum içine derinlik yapildiginda denizleri, daha derin yapildiginda derin denizleri, yükselti yaptigimizda yesil renkli ovalarimizi gösterecek. Daha da yüksek yaptigimizda ise kahverengi renkle daglarimizi gösterecegiz." diye konustu.

Okulun sosyal bilgiler ögretmeni Yusuf Kesler ise artirilmis gerçeklik havuzu sayesinde sosyal bilgiler dersinde anlattiklarini görerek, uygulamali olarak islediklerini söyledi.

 

Altinci sinif ögrencisi Alperen Tekeoglu da ögretmenlerine kendilerine sagladiklari destek için tesekkür ederek, "Sosyal bilgiler dersinde yeryüzü sekillerini yaptigimiz artirilmis gerçeklik havuzun yardimiyla daha akilda kalici sekilde ögreniyoruz." ifadesini kullandi. http://www.milliyet.com.tr/ortaokul-ogrencilerinden-artirilmis-amasya-yerelhaber-3221701/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA