COGRAFI BILGI SISTEMI ISBIRLIGI TOPLANTISI

Ajansimiz, bünyesinde kurdugu CBS Laboratuvari imkanlarini tanitmak amaciyla 24 Aralik 2018 Pazartesi günü Samsun merkez hizmet binamizda toplanti düzenlemistir. 

 

Samsun ilindeki yerel yönetimler, kamu kurumlari ve üniversitelerden yaklasik 30 temsilcinin katildigi toplantida Samsun AFAD Müdürlügü ile baslayan CBS isbirligi protokollerine iliskin usul ve esaslar ile CBS alaninda kurumlar arasi olasi isbirligi imkanlari görüsülmüstür.

 

Ajansimizin yararlanicisi oldugu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanligi tarafindan “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programi” çerçevesinde desteklenen “Orta Karadeniz Bölgesinde Rekabetçiligin Artirilmasi” projesinin uygulama sürecinin tamamlanmasiyla, söz konusu projenin tedarik bileseni kapsaminda Ajans bünyesinde Cografi Bilgi Sistemi (CBS) olusturulnus ve bu kapsamda yazilim, donanim ve TR83 Bölgesine (Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illeri) ait güncel ve yüksek çözünürlüklü uydu fotograflari temin edilmistir.

 

Kamu kaynaklarinin etkin kullanimi ilkesi çerçevesinde, uhdesinde bulunan uydu fotograflari ile Ajans bünyesinde kurulan gerekli yazilim ve donanimlari içeren CBS Laboratuvarinin üniversiteler,  kamu kurum ve kuruluslari ile kamu kurumu niteliginde meslek kuruluslarina kullandirilmasi amaçlanmaktadir. Uydu fotograflari ile Cografi Bilgi Sistemleri Laboratuvarinin kullanimina iliskin talebi olan kurumlarla imzalanacak protokoller çerçevesinde söz konusu kaynaklar kullandirilabilecektir. Bu amaçla daha önce bazi kurum ziyaretleri gerçeklestirilerek Ajansin CBS imkanlari tanitilmis ve yapilabilecek ortak çalismalar hakkinda fikir alisverisinde bulunulmustur. Ziyaretler sirasinda Samsun Il Afet ve Acil Durum Müdürlügü’nün uydu fotograflarini kurumun CBS çalismalarinda altlik olarak kullanmak için talepleri olmustur. Söz konusu talep üzerine Ajansimiz tarafindan uydu fotograflarinin paylasimina iliskin altyapi hazirliklari tamamlanarak protokol imzalanmistir.  

 

Samsun AFAD Müdürlügü ile kurulan bu güzel isbirliginin diger kurumlarla da baslatilmasi amaçlanmaktadir. Bu amaçla düzenlenen bugünkü toplantida CBS çalismalari yürüten tüm kurumlarin yapilabilecek ortak çalismalara yönelik fikirleri alinmis ve Ajansin CBS imkanlari detayli sekilde tanitilmistir.

 

Devam eden süreçte uydu fotograflari ve CBS Laboratuvarinin kullanimina iliskin talebi olan Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerindeki tüm kurumlarla protokoller imzalanarak, Orta Karadeniz bölgesinin bu kaynaklardan en üst seviyede yararlandirilmasi hedeflenmektedir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA