SANAYI VE TEKNOLOJI BAKANIMIZ SAYIN MUSTAFA VARANK’IN SAMSUN ZIYARETI

Sanayi ve Teknoloji Bakanimiz Sayin Mustafa Varank, 14.12.2018 tarihinde Samsun’a ziyarette bulundu.

 

Samsun’da bir dizi ziyaretle birlikte Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulusu (OSBÜK) Karadeniz Bölge Toplantisi’na istirak eden Sayin Bakan’a Samsun temaslarinda Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Çigdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktas, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin, AK Parti Samsun Il Baskani Hakan Karaduman, AK Parti Samsun Büyüksehir Belediye Baskan adayi Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Sanayi ve Ticaret Odasi (STSO) Baskani Salih Zeki Murzioglu, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Genel Sekreteri Mevlut Özen de eslik etti.

 

Samsun’da ilk olarak Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birisi olan Samsun Lojistik Merkezi’nde ve Metal ve Metroloji Test ve Kalibrasyon Merkezi'nde incelemelerde bulunan Sayin Bakanimiz daha sonra tersane alanini gezdi. Ardindan da valilik ve büyüksehir belediyesini ziyaret etti.

 

Sayin Mustafa Varank programina, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulusu (OSBÜK) tarafindan OSB’lerin sorunlarinin, çözüm önerileri ve beklentilerinin ele alinmasi amaciyla gerçeklestirilen Karadeniz Bölgesi Istisare Toplantisi’na katilim saglayarak devam etti.

 

Sayin Bakan, OSBÜK Toplantisinda sanayicilerin problemlerini genel olarak finansa erisimdeki sikintilar, enerji problemleri ve ara eleman bulma konusundaki güçlükler seklinde siniflandirabileceklerini ve bunlarin hepsi için ilk günden itibaren harekete geçtiklerini, somut adimlar atmaya özen gösterdiklerini söylerken, sanayicilere beklentilerini dile getirdigi bir çagrida bulundu.

 

Sözlerine, Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren 18 Ar-Ge merkezini desteklediklerini ancak bu sayinin küçük oldugunu da ekleyen Bakan, “Tüm Karadeniz Bölgesi'nde 18 Ar-Ge merkezi demek, buradaki firmalarimizin Ar-Ge'ye yeterince önem vermediklerini gösteriyor demektir. Bizim mutlaka Ar-Ge'ye bölgede yatirim yapmamiz, Ar-Ge'den gelecek katma degeri ürünlerimize yansitmamiz lazim.” dedi.

 

Bölgedeki teknoparklarin doluluk seviyesinin yüzde 58 oldugunu söyleyen Bakan Varank, Karadenizli sanayicilerden beklentilerini söyle dile getirdi:

 

“Teknoparklara dahil olun, Ar-Ge alanindaki yetkinliklerinizi mutlaka artirin. Yatirim ve üretim stratejilerinizde yüksek katma degerli üretim önceliginiz olsun. Temel bilimler desteginden faydalanarak nitelikli istihdama katki saglayin. Ar-Ge'ye yaptiginiz yatirim size misliyle geri dönecek, bundan emin olabilirsiniz. Teknolojik gelismeleri yakindan takip edin, is süreçlerinizle mutlaka bütünlestirin. Yalin üretim tekniklerini etkin sekilde kullanin.”

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanimiz Sayin Mustafa Varank OSBÜK Karadeniz Bölge Toplantisi’ndan sonra Samsun Teknopark AS’yi ziyaret etti. Ardindan Milli Teknoloji Zirvesi Kapanis Töreni ve Sertifika Takdimi törenine katildi. Bakan Varank, Samsun’da son olarak AK Parti il baskanligini ziyaret etti ve ardindan ilden ayrildi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA