ORTA KARADENIZ BÖLGESI YATIRIM FIRSATLARI ILE BADEER 1. IS DÜNYASI VE YATIRIM FIRSATLARI ZIRVESI’NDE

Badeer Yatirim Platformu tarafindan Istanbul Bomonti Hilton Otel’de Badeer 1'inci Is Dünyasi ve Yatirim Firsatlari Zirvesi düzenlendi.

 

Cumhurbaskanligi Yatirim Ofisi, Ticaret Bakanligi'nin destegi ve Ibn-i Haldun Üniversitesi is birligi ile 5-6 Aralik 2018 tarihlerinde düzenlenen Badeer 1'inci Is Dünyasi ve Yatirim Firsatlari Zirvesi boyunca ABD, Fransa, Kosova, Rusya gibi dünyanin dört bir yanindan 40'dan fazla ülkeden 300'e yakin yabanci yatirimci, sanayi, enerji, turizm, insaat, savunma, ileri teknoloji, tarim ve hayvancilik ile saglik gibi alanlardaki 100'ün üzerindeki yerli yatirimci bir araya geldi.

 

Cumhurbaskanligi Yatirim Destek Ofisi Baskani Arda Ermut ve Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Bakan Yardimcisi Mehmet Fatih Kacir’in da katildigi zirvede Ajansimiz (OKA) Il Yatirim Destek Ofisleri ile yerini aldi.

 

Zirve boyunca Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat Yatirim Destek Ofisi uzmanlarimiz Körfez ülkeleri basta olmak üzere birebir görüsme sansi buldugu yabanci yatirimcilara Bölgemizi tanitarak, tesvikler konusunda bilgi verdi. Ayrica Orta Karadeniz Bölgesi’ndeki yatirim firsatlari anlatilarak, yatirimcilar Bölgemize davet edildi.

 

Zirvede konusan Cumhurbaskanligi Yatirim Ofisi Baskani Arda Ermut, Cumhurbaskanligi Yatirim Ofisi'nin çalismalarina deginirken, Türkiye'de birçok yeni projeye baslandigini ve bu projelerin degisik sektörlerdeki yatirimcilar için firsat niteliginde oldugunu söyledi.

 

Ermut, Türkiye'nin, enerji yatirimlari açisindan çok cazip bir ülke olduguna isaret etti ve "Özellikle bazi sektörler Türkiye için çok kritik ve stratejik sektörler. Mesela enerji bu sektörlerden bir tanesi. Genç ve dinamik bir ekonomiyiz. Endüstrimiz hizli bir sekilde büyüyor. Bu Türkiye'nin enerji ihtiyacini artiriyor. Dogal kaynaklar açisindan disa bagimlilik yasayan bir ülkeyiz. Bu konuda pek çok çözüm üretmeye çalisiyoruz." seklinde konustu.

 

Ermut ayrica, yatirimcilara hem yenilenebilir hem de konvansiyonel enerji kaynaklari açisindan çok ciddi firsat ve tesvikler sagladiklarini belirtti ve Cumhurbaskanligi Yatirim Ofisi olarak yatirimcilar için her türlü destege hazir olduklarini söyledi.

 

Türkiye’nin 2002 yilina kadar 15 milyar dolar civarinda dogrudan yatirim çektigini, ülkenin 2002'den bu yana ise yaklasik 201 milyar dolar yatirim çektigini de hatirlatan Ermut, "Hiçbirimiz bu gelen yatirimi yeterli görmedik. Çünkü ülkemizin potansiyelinin çok daha fazla olduguna inaniyoruz." ifadelerini kullandi.

 

Yaklasik bin 500 görüsmenin gerçeklestigi, toplamda 3 milyar dolarlik yatirimin Türkiye’ye çekilmesini hedefleyen zirvenin ardindan olusan ticaret hacminin ve yatirimin hangi sektörlerde hangi yatirimcilarla Türkiye’de hayat bulacaginin, yayimlanacak bir raporla önümüzdeki günlerde açiklanacagi belirtildi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA