OKA DESTEKLI ‘DUMANLI RÜZGÂR ELEKTRIK SANTRALI’NIN AÇILISI GERÇEKLESTIRILDI

2 Kasim 2018 Cuma günü, Amasya Il Özel Idaresi ve Ajansimiz (Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi/OKA) is birligi ile Amasya’nin Gümüshaciköy Ilçesi Dumanli Köyü’nde insa edilen ‘1MW Dumanli Rüzgâr Elektrik Santrali’nin açilisi gerçeklestirildi.

 

Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol’un katilimiyla gerçeklestirilen açilisa Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Gümüshaciköy Kaymakami Mehmet Deniz Arabaci, Merzifon Kaymakami Gürkan Demirkale, Il Emniyet Müdürü Fahri Bulut, Il Genel Meclisi Baskani Mustafa Çittir, Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Ahmet Faruk Aykutlu, Ajans Genel Sekreterimiz Mevlut Özen, kamu kurum ve kuruluslarinin müdürleri ile çok sayida vatandas da katilim sagladi.

 

Heyet açilis öncesinde santral alaninda incelemelerde bulunurken,  yetkililerden de bilgi aldi.

 

Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu açilista yaptigi konusmada yenilenebilir enerji faaliyetlerinin ülkemizde giderek arttigina degindi. Ajansimizin destegi ile Amasya’da hayata geçirilen projenin yapim asamasi ve maliyeti hakkinda bilgiler verdi. Santral ile yillik 2-2.5 Milyon kWh üretim yapilmasi planlandigini belirterek projede emegi geçen herkese tesekkür etti.

 

Genel Sekreterimiz Mevlut Özen ise Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin destegi ile Amasya’da gerçeklesen projelerden bahsederek ‘Dumanli Rüzgâr Elektrik Santrali’ projesinde emegi geçen herkese tesekkür etti.

 

Ardindan Milletvekili Hasan Çilez konusmasinda milli ve yerli üretimin önemine deginerek ülkemizin her alanda üretme yolunda önemli adimlar attigini dile getirdi. Projenin Amasya’ya kazandirilmasinda emegi geçenlere tesekkürlerini iletti.

 

Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol ise konusmasinda, çok büyük gayretler ve çabalar ile birçok kurumun katkisi sayesinde ortaya konulan bu yatirimin Amasya ve ülkemiz için hayirli olmasini diledi. Ülkemizin son 20 senedir yillik büyüme oranini yüzde 5’in üzerinde tuttuguna degindi. Büyümenin ise enerji ile mümkün olduguna ve ülkemizin fosil yakitlardan elde edilebilecek enerji kaynaklarina sahip olmadigina bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarina yönelmenin önemine degindi. Buna örnek olarak Amasya Belediyesi’nin Yesilirmak üzerinde yaptigi sisirme türbini projesini örnek gösterdi.

 

Bu yatirimlarin gerçeklesmesinde basta Il Özel Idaresi olmak üzere Iller Bankasi, Ajansimiz ve emegi geçen tüm kurumlara tesekkür eden Sayin Vali, uzun vadede çok kâr getirecek olan bu yatirim ile farkli alanlarda farkli hizmetler sunulabilecegini dile getirdi.

 

Konusmalarin ardindan santralin açilisi gerçeklestirildi. Vali Sayin Dr. Osman Varol ve Milletvekili Hasan Çilez birlikte santralin çalismasini baslattilar ve santral mühendislerinden detayli bilgi aldilar.  

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA