Samsun'a 25 Milyon Dolarlik Termal Yatirim

Havzada otel, devre mülk ve tatil köyü kompleksi yapan sirketin grup baskani Mehmet Ali Dogan, AA muhabirine, özellikle son yillarda termal saglik turizmi alaninda yogun yatirim yaptiklarini söyledi.

 

Son aylarda çikan kriz spekülasyonunun ülke ekonomisinin gerçek parametrelerini yansitmadigina isaret eden Dogan, "Bunlar tamamen dis unsurlarin Türkiye üzerinde oynadigi oyunlardir. Ona ragmen mütesebbisler olarak bütün kaynaklarimiz, bütün varliklarimiz ile yatirimlarimizi sürdürüyoruz. Çünkü Türkiye firsatlar ülkesi. Türkiye yatirim olanaklari olan bir ülke" dedi.

 

"Biz de istihdami artirmak için yatirimlarimizi sürdürüyoruz. Bunlardan biri de Havza'daki yatirim" diyen Dogan, "Termal saglik turizmi, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiriyor. Bugüne kadar yanlis uygulamalar nedeniyle Türkiye'de gelisemedi. Termal merkezlerimiz bugüne kadar sehir oteli seklinde ya da tek termal havuzlu yapiliyordu. Hastasi, sagliklisi ayni havuzdan faydalandigi için hasta olanlar iyilesmedi, saglikli olanlar da hastalandi. Bu nedenle verim alamadik." degerlendirmesinde bulundu.

 

Dogan, termal alanda yapilan yatirimlarin ülke ekonomisine önemli katkilar saglayacagini dile getirerek, söyle devam etti: "Yillardir kiyida yogunlasmis turizmi Anadolu'ya çekmek, hamam kültürü ile isletilen termal sulari medikal tip ile birlestirerek termal turizm kapsaminda pazar çesitligini artiracagiz. Termal turizm sayesinde turizmi 12 aya çikaracagiz. Havza termal suyu ile ünlü olan bir ilçemiz fakat su, hamam kültürü ile kullaniliyordu. Biz Havza Hattusa projemiz ile suyun daha bilimsel kullanimin yolunu açacagiz. Daha önemlisi, koruyucu ve önleyici saglikla ilgili yatirim yaparak bölgede en az bin kisiye istihdam saglamis olacagiz. Ayrica turizm birçok sektörü ilgilendiren bir sektördür."

 

Projede Katarli bir firma ile yatirim ortakligi yaptiklarina dikkati çeken Dogan, "Projenin daha önce 100 milyon lira maliyetli olmasini öngörüyorduk ama revize ederek bu miktari 25 milyon dolara yükselttik. Tesisin ilk etabi 24 ay içinde tamamlanacak. Katarlilarla yaptigimiz ortaklik sayesinde Türkiye'ye dogrudan yatirim sermayesi geldi. Bu isbirligi çerçevesinde hem yatirimlari büyütecegiz hem de dogrudan yatirim olarak birçok yatirimi da yapmis olacagiz.

 

Hattusa Havza da onlardan biri." ifadesini kullandi. https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/10/26/samsuna-25-milyon-dolarlik-termal-yatirim

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA