Obruk'taki Kus Cenneti Oguzlar'in Eko Turizmini Canlandiracak

Oguzlar Belediye Baskani Orhan Ates, Hitit Üniversitesi Türkiye’nin en büyük barajlari arasinda yer alan Obruk’ta Çorum’un biyolojik çesitligi ve dogal zenginliklerini ortaya çikarmak adina hayata geçirdigi projenin bölgedeki eko turizmi canlandiracagini söyledi.

 

Biyolojik Çesitlilik Uygulama ve Arastirma Merkezi tarafindan 2017 yilindan itibaren bölgede çalisma yürütüldügünü hatirlatan Baskan Ates, bu çalismayi önemsediklerini vurguladi.

 


Çalismalarda güzel bir yol kat edildigini dile getiren Ates, proje kapsaminda barajda yapilan saha ve gözlem çalismalarinda ötücü, yirtici, su kuslari gibi yaklasik 20 familyadan 110’a yakin kus türü tespit edildigi hatirlatti. Ates, Hitit Üniversitesi’nin yaptigi bu çalisma ile Oguzlar’in Türkiye’de ve dünyada tanitilmasina da katkida bulunduguna dikkat çekti.

 

Oguzlar Belediyesi olarak her zaman üniversitenin yaninda olduklarini dile getiren Ates, bu arastirmaya her türlü katkiyi sunmaya hazir olduklarinin altini çizdi.

 

Obruk Baraji’nda yapilan bu çalismaya üniversitenin yani sira toplumun diger kesimlerinin de sahip çikmasi için çagrida bulunan Ates, “Geçmis yillarda kaçak avcilik yapilarak burada kuslarin katledildigini gördük. Av ugruna çok sayida kusumuz vuruldu. Burada çok sayida balik çesitliligi de var. Ancak disaridan buraya kaçak avlanmak için gelenler var. Doga bizim, dogayi sevip korumamiz lazim. Bu konuda herkesten ayni duyarliligi bekliyoruz” ifadelerini kullandi. http://www.milliyet.com.tr/obruk-taki-kus-cenneti-oguzlar-in-eko-corum-yerelhaber-3119611/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA