OKA BESERI SERMAYENIN KALKINMA ÜZERINDEKI ETKILERI KONFERANSINDA

Dogu Anadolu Kalkinma Ajansi (DAKA) tarafindan 24 / 25 Ekim tarihlerinde ‘Beseri Sermayenin Kalkinma Üzerindeki Etkileri’ konferansi düzenlendi.

 

Iki gün süren konferansa Ajansimiz adina Amasya Yatirim Destek Ofisi Uzmani Murat Simsek ve Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmani Meltem Yilmaz katilim sagladi.

 

Van’da Elite World Van Hotel’de düzenlenen konferansta açilis konusmasini yapan DAKA Genel Sekreteri Halil Ibrahim Güray, DAKA olarak 2009 yilindan bu yana Bitlis, Hakkari, Mus ve Van illerinde tarimdan turizme, egitimden sanayi altyapisina kadar birçok alanda programlar, projeler ve farkli destek mekanizmalariyla bölgenin kalkinmasina yönelik çalismalara devam ettiklerini ifade ederken, kalkinmanin; bir ülkenin, toplumsal ve ekonomik yapisini gelistirme ve gelismis çagdas ülkelere yetisme durumu oldugunu dile getirdi.

 

Güray ayrica, “Kalkinma, bireye yapilan yatirimlar ve yasam standardinin iyilesmesi ile de dogrudan iliskilidir. Kalkinmanin sadece fiziki üretim ve yatirim faktörleriyle yapilacak yatirimlarla saglanmasi mümkün degildir. Toplumlarin kalkinma baglaminda ekonomik gelisme süreçlerinde basarili olabilmeleri, fiziki sermayeleri yaninda beseri sermayelerinin de gelistirilmesine baglidir. Beseri sermaye; egitimli isgücünün bilgi, beceri ve deneyimlerini ifade etmek için kullanilmakta ve ekonomik büyümenin temel unsurlarinin basinda gelmektedir. Beseri sermayeye yatirim yapmayan ülkelerin iktisadi alanda yüksek bir performans göstermesi mümkün degildir. Bu baglamda ülkelerin fiziki sermayenin yaninda, beseri sermayeyi de gelistirici politikalar üretmeleri önem tasimaktadir” dedi.Açilis konusmasinin ardindan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’in, Aile Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligi Çalisma Genel Müdür Yardimcisi Seref Kazanci’nin, Van Ticaret ve Sanayi Odasi (Van TSO) Yönetim Kurulu Baskani Necdet Takva’nin söz aldigi konferans, konusmalarin ardindan yapilan oturumlarla devam etti.

 

Planlama Uzmani Meltem Yilmaz Örnek Uygulamalar oturumunda "Orta Karadeniz Bölgesinde Sosyal Inovasyon Deneyim ve Yaklasimlari" sunumunu gerçeklestirerek; Orta Karadeniz’deki sosyal inovasyon ve ekosistem çalismalarina dikkat çekti.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA