Samsun'da “Bilime Ilkadim” Festivali

Samsun’da Ilkadim Belediyesi tarafindan, “Bilime Ilkadim” isimli Bilim Festivali düzenlendi.

 

Cumhuriyet Meydani’nda Samsun 30 Agustos Imam Hatip Ortaokulu ile Ilkadim Belediyesi is birligi ile TÜBITAK’in destegiyle düzenlenen festivalde, birbirinden ilginç bilim ve sanat ürünleri sergilendi. Festival, AK Parti Çevre, Sehir ve Kültürden Sorumlu Genel Baskan Yardimcisi ve Samsun Milletvekili Çigdem Karaaslan’in katilimiyla gerçeklestirildi.


Programda konusma yapan Ilkadim Belediye Baskani Erdogan Tok, “Çocuklarimizin ufkunu açacak, halkimizi bilim ile bulusturacak, zeka oyunlari, gökyüzü gözlemleri, robotik kodlamalar, atölye çalismalari, bilim sovlari ve sergiler gibi yarismalarin olacagi, içerigi dolu dolu olan senligimizde çocuklarin egitimi üzerine kiymetli çalismalari olan çok degerli iki yazarimiz, ‘Hatice Kübra Tongar ve Sermin Yasar’i sizler ile bulusturacagiz. Bu vesile ile ülkemizin dört bir yanindan gelerek senligimize katilan, burada atölye çalismasi yapacak olan çok degerli misafirlerimize, bu projede emegi olan proje yürütücüsü Ferda Hanim’a huzurlarinizda tesekkür ediyorum. Bizim için en degerli en kiymetli yatirim çocuklarimiza olan yatirimdir. Gelecegimizin teminati olan çocuklarimizin bir ayaklari kendi medeniyetinin degerlerinde sabit olacak sekilde bilimde ilimde çagi yakalamalari, bilime deger katmalari tüm insanliga faydali olacak buluslar yapmalari ülkemizi her alanda gögsümüzü kabartacak sekilde temsil etmeleri bizlerin en önemli övünç kaynagi olacaktir. Bu kapsamda 2 gün sürecek olan senligimizin hayirlara vesile olmasini temenni ediyorum” dedi.

 

Daha sonra konusan AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Çigdem Karaaslan, “Bu civil civil yavrularimizin arasinda bulunmaktan çok mutluyuz. Erdogan baskanimizin davetiyle bugün gerçekten emek verilmis bu güzel bulusmada bir araya geldik. Sehrimizde TÜBITAK destekli böyle bir projenin hayata geçmesi bizler için de çok kiymetli. Biz önümüzdeki günlerde inaniyoruz ki Samsun basta olmak üzere Türkiye, özellikle son dönemlerde yasanan saldirilarin arkasindan bunu bir siçrama tahtasina dönüstürecektir. Biz de bunu bu güzel yavrularimizla basaracagiz. Biz bugün Samsun’u Türkiye’nin hem milli savunma sistemleri hem de ileri teknoloji ürünleri üretimi konusunda yerli ve milli üretimin merkezi haline getirmenin çabasi içerisindeyiz” ifadelerini kullandi.

 

Konusmalarindan ardindan protokol üyeleri tarafindan festivalin açilisi gerçeklestirilerek stantlar gezildi.

 

Programa ayrica, AK Parti Samsun Il Baskani Av. Hakan Karaduman, Samsun Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Sefer Arli, Ilkadim Ilçe Milli Egitim Müdürü Halil Ibrahim Akmese ve çok sayida ögrenci ile vatandas katildi. http://www.milliyet.com.tr/samsun-da-bilime-ilkadim-festivali-samsun-yerelhaber-3060821/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA