Katar’in En Büyük Hipermarket Zinciri Isbirligi Için Samsun’a Geldi

Katar’in en büyük hipermarket zinciri Al Meera Sirketi’nin yöneticileri, isbirligi için geldikleri Samsun’da Ticaret ve Sanayi Odasi (TSO) Baskani Salih Zeki Murzioglu ve Samsun Ticaret Borsasi Baskani Sinan Çakir ile görüstü. 

 

Katar’in en büyük market zinciri ve ayni zamanda Samsun’un bir tavuk markasinin is ortagi olan Katarli Al Meera’nin CEO’su Salah Ahmed AlHammadi ve Ticaret Müdürü Adil Alouani, bir dizi inceleme ve görüsmelerde bulunmak üzere Samsun’a geldi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Salih Zeki Murzioglu ve Samsun Ticaret Borsasi Baskani Sinan Çakir’la görüsen sirket yöneticileri isbirligi mesaji verdi. Tavuk firmasinin is ortaklarindan Maya Global Dis Ticaret Firmasi Yönetim Kurulu Baskani Yahya Abdul Nafi Yahya’nin da hazir bulundugu ziyarette konusan Al Meera Holding CEO’su Ahmed AlHammadi, Katar’in en büyük hipermarket zinciri olduklarini dile getirdi. Hem Katar’da hem de Katar disindaki pazarlarda büyüme hedeflerinin bulundugunu, Umman’da da magazalari oldugunu aktaran AlHammadi, “Türkiye ile ticareti artirmamiz ve is birliginin gelismesi çok önemli. Çok yüksek kalitedeki Türk ürünlerini rekabetçi bir fiyatla biz Katar’a getiriyoruz. Türk is adamlari çok dinamik ve kolay anlasabiliyoruz. Durum ne olursa olsun Türk ekonomisi çok saglam ve biz Türk ekonomisinin kuvvetine inaniyoruz. Bu sebeple bu stratejik adimi atiyoruz” dedi. 

 

Türkiye’de itibarli ve güvenilir partnerlerle is birliklerini gelistirdiklerinin altini çizen AlHammadi, “Gida disi perakende isimizin yüzde 5’ini olusturuyor, bunu yüzde 15’e yükseltmek istiyoruz. Yani gida disi perakendede yüzde 10’luk bir büyüme hedefliyoruz. Önümüzdeki yil için yaklasik 100 milyon dolarlik bir alim söz konusu olacak. Pazarin tepkisine göre asama asama ilerleyecegiz. Son 18 ayda Türkiye’den ithalatimiz giderek artti. Katar halki Türk ürünlerinden çok memnun. Türk markalarinin marketlerdeki satis orani yüzde 80 artis gösterdi. Katar halkinin Türk ürünlerinin lezzeti ve kalitesine teveccühü var. Türkiye, gelecekte bizim için güçlü bir stratejik ortak olacak” diye konustu.

 

Samsun’un ekonomik yapisi ve imkanlari hakkinda bilgi veren Samsun TSO Yönetim Kurulu Baskani Salih Zeki Murzioglu, “Bu toplanti fikir alisverisi yapma açisindan ve ticari iliskilerin gelistirilmesi açisindan çok verimli geçti. Al Meera sirketinin sürekli yatirim yapan bir firma oldugunu biliyoruz. Katar içinde yildan yila hizli bir büyüme gerçeklestiriyor. Bu büyümede Samsunlu firmalarimizin da istifade edecegini öngörüyoruz. Çünkü Samsun, Bafra ve Çarsamba Ovalariyla Türkiye'nin önemli tarim sehirlerinden biri. Samsun 5 organize sanayi bölgesi, 17 küçük sanayi sitesi ile ayrica, bir sanayi kenti konumunda. Samsun camdan tekstile, metalden mobilyaya, bol ürün çesidinin üretildigi bir sehir. Biz kendileri için dogru adresin Samsun oldugunu ve ilimizden ticaret yapma durumunda kendilerine gerekli destegi verecegimizi söyledik. Insallah önümüzdeki dönemde bunun meyvelerini alacagiz” diye konustu. Samsun Ticaret Borsasi Baskani Sinan Çakir ise, ziyaretten duydugu memnuniyeti ifade ederek, “Al Meera, Katar'da 52, Umman’ da 4 subeye sahip bir zincir. Meyve ve sebze, et, balik, taze gida ve benzeri ürünlerin dogrudan satisini yapmaktalar. Türkiye ziyaretlerinde ilk önce Samsun’ gelmeleri ve bizleri ziyaret etmeleri tarafimiza verdikleri önemi ve degeri gözler önüne serdi. Heyeti Samsunumuzda agirlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Görüsmelerimiz çok olumlu geçti. Isbirligimizin artarak devam edecegine yürekten inaniyorum” açiklamasinda bulundu. https://www.haberturk.com/samsun-haberleri/63649231-katarin-en-buyuk-hipermarket-zinciri-isbirligi-icin-samsuna-geldi

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA