Hititlerin Baskentinde Romalilara Ait 1800 Yillik Havuz ve Veranda Bulundu

Dünyanin en büyük medeniyetlerinden Hitit Imparatorlugu’na baskentlik yapan Çorum’un Bogazkale ilçesindeki yürütülen arkeolojik kazilarda 1800 yillik Roma dönemine ait havuz ve veranda (balkon) bulundu.

 

Hattusa Kazi Heyeti Baskani Prof. Dr. Andreas Schacahner baskanliginda yürütülen kazilarda Hitit uygarliginin yani sira diger medeniyetlerin tarihine de isik tutacak eserlerin gün yüzüne çikarilmaya devam ediyor. Alman Arkeolojisi Enstitüsü tarafindan Mihraplikaya Bölgesi’nde yürütülen kazi çalismalarinda nis ile süslenmis bir kayanin ön tarafinda yapilan kazi çalismalarinda ilk kez Hititler Imparatorlugundan sonra bölgede hüküm süren Romalilara ait anitsal bir yapiya rastlandi.

 

Hattusa Kazi Heyeti Baskani Prof. Dr. Andreas Schacahner, Hattusa Antik Kenti’ndeki kazilarda bulunan havuz ve veranda (balkon) 1800 yillik ve Roma dönemine ait oldugunu açikladi.

 

Son yillarda Mihraplikaya olarak da bilinen bölgede bulunan nis ile süslenmis kayanin ön tarafinda kazi çalismasi yaptiklarini anlatan Prof. Dr. Schacahner, çalismalarda Hitit dönemine ait olmayan ilk kez Romalilara ait bir yapi tespit ettiklerini açikladi.

 

Prof. Dr. Schacahner, “Romalilar Hititlerden 1500 yil sonra burada yasam sürmüsler. Burada yerlesim yeri kurulmus. Yerlesim yerindeki bu büyük anitsal yapiyi arastirirken suni bir havuz ve veranda bulundugunu tespit ettik” dedi.

 

Hititlerin baskentinde bulunan Roma dönemine ait havuz ve veranda hakkinda bilgi veren Kazi Baskani Prof. Dr. Schacahner, "Nisli kayanin önünde yaklasik 50 metre uzunlugunda 20 metre genisliginde suni bir havuz var. Bu havuzun tabani ve kenarlari Horasan harci ile yapildigi için su tutuyor. Havuzun günes tarafinda büyük Hitit yapilarindan kesilen büyük taslar kullanilarak veranda tarzi bir bina yapilmis. Bu veranda tarzi bina hafif yeraltina gömüldügü için bir platform olusturuyor ve o platformlar hem havuzu hem ovayi seyretme imkani sunuyor. Su ise yan tarafta bulunan binanin içerisinden kanal ile geçilerek havuza aktarilmis” diye konustu. http://www.milliyet.com.tr/hititlerin-baskentinde-romalilara-ait-corum-yerelhaber-3074326/

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA