Çorum'da "Anne Üniversitesi" Projesi Hayata Geçiyor

Çorum'da hayata geçirilecek "Anne Üniversitesi" projesiyle anne ve anne adaylarina, saglik, finans, kültür, psikoloji, sanat, çocuk gelisimi ve aile içi iletisim gibi konularda egitim verilecek.

 

Hitit Üniversitesi ile Çorum Belediyesi arasinda "Anne Üniversitesi" projesinin isbirligi protokolü imzalandi. Hitit Üniversitesi Sürekli Egitim Merkezi (HITITSEM) ve Çorum Belediyesi Kadin Kültür ve Sanat Merkezi (KKSM) isbirliginde yürütülecek proje kapsaminda, anne ve anne adayi 60 kadin, üniversite hayati ile tanisarak, sagliktan, finansa, kültür, psikoloji ve sanattan çocuk gelisimi ve aile içi iletisime kadar çesitli konularda akademisyenlerden egitim alma firsati yakalayacak.

 

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektörlük Senato Salonu'nda düzenlenen basin toplantisinda, toplumun yapi tasi olan ailede anne unsurunun önemli oldugunu, bu gerçeklikten yola çikarak "Anne Üniversitesi" projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

 

Üniversitelerin sadece yüksek ögretimden sorumlu olmadigini, ilgi alaninlariyla alakali her konuda çalismalar yapmaya gayret ettiklerini belirten Alkan, "Bu kapsamda Çorum Belediyesi ile 'Anne Üniversitesi' adi altinda yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bunlar aslinda sembolik isimler. Asil amacimiz gelecegimiz olan çocuklarimizdir. Onlar, gelecekte ögrencimiz olacaklar. Anneler de onlari yetistiren en önemli ve degerli varliklarimiz. Bu anlamda üniversitemizin artik yetkin merkezleri var. Bu merkezler araciligiyla yapacagimiz çalismalari profesyonel hale getirelim istedik." diye konustu.

 

Alkan, projeye katilan anne ve anne adaylarinin belli bir vakitlerini üniversitede geçirecegini ve hayatta lazim olan birçok konuda onlara bilgi vereceklerini kaydetti.

 

Çorum Belediye Baskan Yardimcisi Turhan Candan da belediye olarak ögrenci ve egitim dostu bir kurum olduklarini ve sehirdeki bütün egitim kurumlariyla ortak projelere imza attiklarini söyledi.

 

Anne Üniversitesi projesini de önemsedikleri için destek verdiklerini vurgulayan Candan, "Bunun düsünülmesi de çok güzel. Paydas olmak bize deger katiyor. Bu sehirde yasami güzellestirmenin daha rahat nefes almanin yollarindan birisi de dokunulmamis alanlara dokunuslar yapmaktir. Bunlar da annelerdir. Onlara sunulacak katki sehrimizde güzel seyleri ortaya çikacaktir. Bu projenin yaninda olacagiz." dedi.

 

Projeyle ilgili bilgi veren Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Nurcan Baykam ise "Anne Üniversitesi"nin temel amacinin, kisisel gelisime katki saglamak ve aile içi iletisim, ebeveynlik ve çocuk gelisimi konularinda anne ve anne adaylarini desteklemek oldugunu aktardi.

 

Koruyucu saglik davranislarinin gelistirilmesi, bilinçli medya ve teknoloji kullanimi ve medya okuryazarligi gibi konularda farkindalik gelistirmeyi hedeflediklerini anlatan Baykam, üniversite ortaminda, konusunda yetkin 35 akademisyen esliginde gerçeklestirilecek bu etkinligin ayni zamanda üniversitede düzenlenen bilimsel aktivitelerin tanitiminin da yapilabilecegi, üniversiteyi toplumla daha yakin hale getiren bir program oldugunun altini çizdi.

 

Ön kayitlarin 3-8 Ekim tarihleri arasinda yapilacagi projenin 60 kisilik kontenjani bulundugunu aktaran Baykam, egitimlerin 22 Ekim-2 Kasim tarihlerinde yapilacagini sözlerine ekledi. https://www.haberler.com/corum-da-anne-universitesi-projesi-hayata-geciyor-11292021-haberi/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA