Amasya'nin Altini Bamya Festivalde Tanitildi

ISTANBUL'DA yasayan Amasyalilar tarafindan düzenlenen bamya festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde konusan Amasya Dernekler Federasyon Baskani Saim Diken, “Bugün Amasya’nin altin kadar kiymetli, bir o kadar da yerli ve milli ürünü bamyayi tanitiyoruz” dedi.

 

Eyüpsultan’da Osmanli Parki’nda düzenlenen Bamya Festivali’ne Kagithane Belediye Baskani Fazli Kiliç da katildi. Vatandaslarin yogun ilgi gösterdigi festivalde bamya dizme yarismasi ve en güzel bamya yemegi yaristi. Lezzetli bamyalar dereceye girmeye hak kazandi.

 

Festivalde bir konusma yapan Amasya Dernekler Federasyon Baskani Saim Diken, “Bugün Amasya’nin altin kadar kiymetli ve bir o kadar da tamamen yerli ve milli ürünümüz olan bamyayi Eyüpsultan semtinde tanitmak için getirdik. Bamya’nin tarihi çok eskidir. Amasya bamyasi Osmanli zamaninda çiçek bamyasi olarak bilinirdi. Osmanli döneminde savas zamanlarinda Bamyacilar ile lahanacilar Amasya’da maç yapmislar. O zamandan bir gelenektir. Amasya’da bamya Göynücek ve Tasova’da bulunur” diye konustu.

 

Amasyalilarda bir arada olduklarini ifade eden Kagithane Belediye Baskani Fazli Kiliç, “Göynücek’te üretilen bamyalarin burada hem tanitimi hem de yarismasi olacak. Bu ürünlerin tanitilmasi, üretilmesi yönünde yapilan çalismalar açisindan dernek baskanimizi ve köylülerimizi kutluyoruz. Emeklerine saglik faydali ve güzel bir çalisma oldu. Biz artik yerli tohumda üretiyoruz. Hatta ihraçta ediyoruz ve bu anlamda da çok sevindirici bir durum” ifadelerini kullandi.

 

Konusmalarin ardindan Amasyali vatandaslar Baskan Fazli Kiliç’a Amasyaspor atkisi hediye etti. Baskan Fazli Kiliç, ardindan meshur bamya yemeginin tadina bakti. Bamya Festivali, yemegi en lezzetli yapan yarismacilara ödülleri verilerek son buldu. http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/istanbul/eyupsultan/amasyanin-altini-bamya-festivalde-tanitildi-40971838

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA