AMASYA SEKTÖREL EYLEM PLANLARI TANITIM TOPLANTISI

21 Eylül Cuma günü Büyük Amasya Oteli’nde Amasya Sektörel Eylem Plani Toplantisi gerçeklestirildi.

 

Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol baskanliginda gerçeklestirilen toplantiya Sayin Valinin yani sira, Amasya Belediye Baskani Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Genel Sekreteri Mevlut Özen, OKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Baskani I. Ethem Sahin, kurum temsilcileri, Sektörel Eylem Plani çalisma grubu temsilcileri ve basin mensuplari katilim sagladi.

 

Toplantida OKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Baskani I. Ethem Sahin, planlara iliskin gerçeklestirdigi sunumda 2023 hedefleri çerçevesinde Amasya’nin üzerine düsen sorumluluklarin tespit edilmesinin amaçlandigini söyledi.  

 

I. Ethem Sahin bu kapsamda Eylül 2017 tarihinde hazirliklarin basladigini, 2018-2023 yillari arasindaki 5 yillik süreçte sosyo-ekonomik açidan Amasya’nin almasi gereken tedbirlerin belirlendigini ve Amasya Valiligi, Amasya Belediyesi, Amasya Üniversitesi, Amasya TSO ile Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin yakin isbirligi içerisinde çalismakta oldugunu belirtirken; Amasya Sektörel Eylem Planlarinin dört tematik baslik altinda incelenecegini, bunlarin Tarim ve Kirsal Kalkinma Eylem Plani, Sanayi Sektörel Eylem Plani, Kültür ve Turizm Sektörel Eylem Plani ve Çevre ve Altyapi Sektörel Eylem Plani oldugunu açikladi.

 

Ajans Genel Sekreteri Sayin Mevlut Özen’in OKA’nin çalismalarindan bahsetmesinin ardindan Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol yaptigi konusmasinda sunlara degindi; “Yöneticilerin kendilerine göre birtakim planlari programlari, gördügü, tespit ettigi eksikliklere göre hazirladiklari bir takim planlar, çalismalar oluyor. Bunlar genelde bizim yönetim sistemimizin hastaliklarindan bir tanesidir, kisiye bagli kalabiliyor. O kisinin görev süresi sona erdiginde onlar rafa kaldirilip yeniden, sifirdan ise baslanabiliyor. Iste bunun için, devletin devamliligi açisindan planlama kavrami çok önemli diye düsünüyorum.

 

Göreve basladiktan kisa bir süre sonra burada çalisan arkadaslarimizla bir tespitte bulunalim, gelecege yönelik birtakim hedefler belirleyelim, bunlari da akillica yapalim, bilimsel bir mantikla yapalim diye düsündük. Aslinda aklin yolu bir, zaten kalkinma ajansimizin da bu sekilde bir çalismasi varmis. Devletimizin çok çesitli kademelerinde zaten farkli planlar hazirlaniyor. Bunlarin tamamini taradigimizda yapilmasi gereken aslinda ortada. Ancak bu planlar içerisinde bazi konularin önceliklendirilmesi konusu var. Bölgemiz ve ilimiz için öncelikli olarak neler yapilmasi gerekiyor bunlari ortaya koymamiz gerekiyor. Kisilere bagli kalmayan bir planlama yapmamiz ve bu sekilde sürekliligi saglamamiz önemli.” 

 

Toplanti, görüs alisverisinin ardindan sona erdi.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA