Arasta Yeni Yüzüyle Çorum’a Deger Katacak

Ayakkabicilar Arastasi Sagliklastirma Projesi kapsaminda çalismalar devam ediyor. Proje tamamlandiginda arasta hem ekonomik hemde turizm açisindan önemli bir merkez haline gelecek. Vali Necmeddin Kiliç baskanliginda yapilan toplantida proje hakkinda esnafa bilgi verildi.


Arastada bir kahvehanede gerçeklestirilen toplantida konusan Vali Necmeddin Kiliç, Orta Anadolu’da bulunan arastalar içinde en genis ve en fonksiyonel olaninin Çorum Ayakkabicilar Arastasi oldugunu belirterek, “Burada 300 civarinda dükkan bulunuyor. Arasta orijinaline uygun sekilde restore edilerek kentsel özelligine uygun hale getirilecek. Ancak esnafimizin iradesi olmazsa bunu yapamayiz. Arastayi OKA’dan alinacak hibe ve esnafa da fazla yük olmadan restore edip ticari kapasitelerini artiracagiz.  Belediyemizde destek verecek. Projede emegi geçen herkese simdiden tesekkür ediyorum” dedi.

 

Proje kapsaminda öncelikle arastadaki dükkanlarin tek tek incelenecegini ifade eden Kiliç, “Eldeki doneleri toplayip fikir yürüterek aslina uygun bir sekilde restore edecegiz. Projenin tamamlanmasindan önce isin mali büyüklügü hakkinda bir fikir sahibi olmamiz mümkün degil. Çorum'a yapilan en güzel hizmetlerden bir tanesi burasi olacak. Çünkü burasi Çorum'un kalbi” seklinde konustu. Bugün alisveris merkezi olarak bilinen yapilarin tarihteki adinin ‘arasta’ oldugunu dile getiren Vali Kiliç, "Arastanin aslina uygun olarak restore edilmesi hem bölge esnafimiza, hem ilimize, hem tüketiciye, hem de ilimiz turizmine hizmet edecegi açiktir. Diger taraftan da ilimizin kentsel güzelligini tamamlayacak bir islem olacaktir” ifadelerini kullandi.Arasta Sagliklastirma Projesi kapsaminda bir ekibin Konya’ya gittigini arastada inceleme yaptigini ve Bursa’da ki projelerinde dokümanlarini incelediklerini belirterek sözlerine baslayan Belediye Baskani Zeki Gül ise projenin hayata geçirilmesiyle birlikte insanlarin sirf arastayi görmek için bile Çorum'a gelebileceklerini dile getirip, “AVM'ler, çagin gerektirdigi mekanlardir. Ancak insallah biz burayi restore ettirdigimizde vatandasin buraya gösterecegi ilgi daha yüksek olacaktir. Ayrica Çorum'un da marka degerini artiracaktir. Ilimize ve esnafimiza hayirli olsun” dedi.

 

Proje kapsaminda ilk olarak rölövenin hazirlanacagini kaydeden Baskan Gül, “Rölöveyi yapacak teknik ekip çalismalarini sürdürürken esnafimizin yardimci olmasini istiyorum. Rölövenin ardindan uygulama projeleri hazirlanacak ve mali boyut ortaya çikacak. Sonrasinda nasil finanse edilecegine karar verilecek” ifadelerini kullandi.

 

Toplantida konusan AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan da Arasta Sagliklastirma Projesi kapsaminda isyeri sahiplerinden gerekli yardimi aldiklarini dile getirerek, “Esnaf arkadaslar teknik ekiple birlikte Konya’ya gittiler ve burada ki arastayi gördüler. Belediye yakinda proje ihalesi yapacak ve bu kapsamda proje hazirlanacak. Arasta da 550 tapu ve 330 isyeri bulunuyor. Proje tamamlandiginda güzel bir açik hava alisveris merkezi olacak.  Ayakkabicilarin disinda sektörler de buraya gelecek. Müsteriler rahat edecek” seklinde kaydetti.

 

Konusmasinda arasta esnafina da seslenen Milletvekili Ceylan, “Bu süreçte sizlerden bir ricam var. Kendi aranizda da bizlere yardimci olacaksiniz. Sizde çogunluk ne diyorsa o uymalisiniz. Bireysel karsi çikmalar isi uzatir. Sizler de bu yolda bize  yardimci olmalisiniz. Bizim derdimiz projeyi bir an önce bitirmektir. Biz Çorum’u çok seviyoruz ve bir seyler katmaya devam ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladi.

 

Toplantiya Vali Yardimcisi Ayhan Özkan, AK Parti Il Baskani Mehmet Karadag, Belediye Baskan Yardimcisi Alper Zahir, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi (ÇESOB) Baskani Recep Gür, Kültür ve Turizm Il Müdürü Ömer Arslan, OKA Il Koordinatörü Özgür Yalçin ile arasta esnafi katildi. http://www.corumhakimiyet.net/guncel/arasta-yeni-yuzuyle-coruma-deger-katacak-h3812.html

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA