TOKAT SEKTÖREL EYLEM PLANLARI TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDI

7 Eylül 2018 tarihinde Tokat’ta Tokat Sektörel Eylem Planlari Tanitim Toplantisi düzenlendi.

 

Ajansimiz (OKA) koordinasyonunda hazirlanan “2018-2023 Dönemi Sektörel Eylem Planlari”nin kamuoyuna tanitilmasi amaciyla, Tokat Yatirim Destek Ofisi Hizmet Binamizda, Yönetim Kurulu Baskanimiz ve Tokat Valisi Sayin Dr. Ömer Toraman baskanliginda gerçeklestirilen basin toplantisina Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Sefa Tarhan,  Genel Sekreterimiz Mevlut Özen, Planlama ve Programlama Birim Baskanimiz Ibrahim Ethem Sahin, Tokat Yatirim Destek Ofisi Il Koordinatörümüz Mehlika Dicle, koordinatör kurum müdürleri ve sektörel eylem planlarini hazirlayan Tokat GOP Üniversitesi ögretim üyeleri katilim sagladi.

 

 

Valimiz Sayin Dr. Ömer Toraman toplantida Tokat ilinin, 2023 Hedeflerine ulasabilmesi için, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin (OKA) çalisma alani olan TR 83 Bölgesini olusturan Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde 2018-2023 Dönemi  Sektörel Eylem Planlari çalismasi tamamlandigini belirterek sözlerine baslarken bu çalismanin ülkemizde rol model olacak bir çalisma oldugunu vurguladi. 

 

 

Vali Dr. Ömer Toraman ülkemizin ekonomisinde gelisim ve toplumsal dönüsüm için 2023, 2053 ve 2071 yillarina yönelik belirlenen hedeflerin sembolik olmalarinin ötesinde bizim bu hedeflere ulasmak adina yol haritalarimizin olmasi gerektiginin  ve  bu hedeflere ulasirken  her yil üzerine neler ekleyebilecegimizin önemli oldugunu belirtti. 

 

 

Onuncu Kalkinma Plani, Öncelikli Dönüsüm Programlari, Orta Vadeli Program, Bakanlik Stratejik Planlari ile Yesilirmak Havza Gelisim Projesi Bölgesel Gelisme Ana Plani öncelikleri dikkate alinarak Tokat ili için Alt Yapi ve Ulastirma, Egitim, Istihdam, Kültür ve Turizm,  Orman ve Su Isleri, Saglik, Sanayi ve Ticaret, Tarim ve Kirsal Kalkinma, Yerel Kamu Hizmetleri, Çevre ve Sehircilik basliklarinda 10 adet eylem plani olusturuldugunu belirterek sözlerine devam eden Vali Toraman, tüm bu basliklar altinda Tokat ili için 568 eylemin belirlendiginin altini çizdi ve sektörel eylem planlari, katilimci bir anlayisla, her sektörün ilgili kamu kurumu, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluslarinin da katildigi çalistaylarda ve yüz yüze görüsmelerde alinan bilgiler isiginda ilgili üniversite akademisyenleri tarafindan hazirlandigini belirtti.

 

 

Sektörel eylemler çerçevesinde kamu kurumlarinin 2023 yilina dek yol haritalarin belli oldugunu belirten Dr. Ömer Toraman, bu eylemlerin rafta kalmamasi için yapilacak düzenli toplantilarla kamu kurumu çalisanlarinin bu eylemleri özümsemeleri gerektigini ve eylemlerin hayata geçislerinin takip edilerek yeni projelerin üretilebilmesine özel önem verilmesi gerektigini de vurguladi. 

 


Son olarak sektörel eylem planlarinin Tokat’in ekonomik ve sosyal kalkinmasi için yol gösterici olmasini temenni ederken, bu çalismalarin hazirlanmasinda emegi geçen basta Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sahin olmak üzere; koordinatör ve moderatör olarak görev alan Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Sefa Tarhan, Prof. Dr. Nuray Kizilaslan, Prof. Dr. Tekin Öztekin, Doç. Dr. Mehmet Akar, Doç. Dr. Ahmet Inanir, Doç. Dr. Nail Yildirim, Doç. Dr. Fatih Yilmaz, Dr. Ögr. Üyesi Mihriban Çoskun Arslan, Dr. Ögr. Üyesi Murat Çavus, Dr. Ögr. Üyesi Riza Çitil ve  Dr. Ögr. Üyesi Ferit Yakar’a; Koordinatör kurumlar olan Tokat Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü, Bilim-Sanayi ve Teknoloji Müdürlügü, Çalisma ve Is Kurumu Müdürlügü, Çevre ve Sehircilik Il  Müdürlügü,  DSI 72. Sube Müdürlügü, Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürlügü,  Kültür ve Turizm Il Müdürlügü, Milli Egitim Il Müdürlügü ve Saglik Il Müdürlügü baskan, müdür ve teknik personelleri ile Ajans Genel Sekreteri Mevlut Özen ve uzmanlarina tesekkürlerini sundu. 

 

 

Vali Dr. Ömer Toraman'in ardindan söz alan Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Sefa Tarhan hazirlanan Sektörel Eylem Planlarinin izlenmesi sürecinde üniversitede çalismalarin sürecegini belirtti.

 

 

Toplantida söz olan Genel Sekreterimiz Mevlut Özen ise Yeni Cumhurbaskanligi Sistemine geçisle birlikte,  2019 yili basinda Sektörel Eylem Planlarinda revizyonlar yapilabilecegini belirtti.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA