ORTA KARADENIZ KALKINMA AJANSI AGUSTOS AYI YÖNETIM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLESTIRILDI

16 Agustos 2018 tarihinde Tokat’ta Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Agustos ayi Yönetim Kurulu Toplantisi gerçeklestirildi.

 

Yönetim Kurulu Baskani Tokat Valisi Sayin Dr. Ömer Toraman'in baskanliginda Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Tokat Yatirim Destek Ofisi’nde gerçeklestirilen toplantiya Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol, Çorum Valisi Sayin Necmeddin Kiliç, Amasya Belediye Baskani Cafer Özdemir, Çorum Belediye Baskani Zeki Gül, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin, Tokat Belediye Baskani Eyüp Eroglu, Il Genel Meclisi Baskanlari, TSO Baskanlari, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen ve diger yönetim kurulu üyeleri katildi.

 

Toplantinin açilis konusmasinda Tokat Valisi Sayin Dr. Ömer Toraman söyle konustu: “Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden olusan bölgemizde basta kamu kurum ve kuruluslari olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve diger ilgili aktörlerin birbirleriyle isbirligini gelistirerek bölgemizin gelismesini saglamak amaciyla çesitli çalismalar yürüten Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin 2018 yili Agustos ayi Yönetim Kurulu toplantisini gerçeklestirmek ve Kurulumuzun gündemindeki konulari görüsmek üzere toplanmis bulunuyoruz.

 

Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

Tüm dünya ülkelerinin kendi ekonomilerinde ve küresel ölçekli ekonomide gelecege dönük risklerin ve belirsizliklerin sürdügü, dünya ekonomisinde degisim ve dönüsümlerin yasandigi, yeni dengelerin olustugu, gelismis ve gelismekte olan ülkeler arasinda güç dengelerinin yeniden sekillendigi bir süreçteyiz. Ülke olarak bu sürece uyum saglamamiz, basat aktörlerden birisi olmamiz, her düzeydeki kurum ve kisilerin kendilerini ve kapasitelerini gelistirmesine ve çok siki çalismasina bagli oldugunu ifade etmekte yarar görüyoruz. Bu kapsamda Kalkinma Ajansinin teknik ve mali desteklerinden yararlanabilecek tüm paydaslarimizi etkin bir isbirligine davet ediyoruz.

 

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan bu yil yürütülmekte olan 2 adet Mali Destek Programi kapsaminda 4 ilimizde hibe destegi almaya hak kazanan toplam 44 projeye Ajans tarafindan toplam 28 milyon TL hibe kaynak saglayan hibe destek sözlesmeleri proje sahibi paydaslar arasinda imzalanarak yürürlüge konulmustur. Anilan her iki mali destek programinin bölgemizin turizm ve sanayi altyapisinin gelismesine önemli katkilar saglayacagina ve bu sayede yeni yatirimlarin gerçeklestirilecegine inaniyoruz ve hayirli olmasini diliyoruz.

 

Sayin Toraman sözlerini “Bugün burada gündemimizde bulunan konularla beraber Kalkinma Ajansimiz tarafindan halen uygulanmakta olan mali destek programlari ile fizibilite destegi, teknik destek programi ve güdümlü projelerin uygulama süreçleri de gözden geçirilecektir. Elbette varsa yasanan aksakliklara iliskin alinmasi gereken tedbirler görüsülecektir.

 

Son olarak, bu toplanti vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantimiza katilan ilimizi tesrif eden Sayin Valilerimize, Belediye Baskanlarimiza, Il Genel Meclisi Baskanlarimiza, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanlarimiza katilim ve desteklerinden dolayi bir kez daha tesekkür ediyor ve Kalkinma Ajansi Yönetim Kurulu toplantimizin bölgemiz için hayirli olmasini ve basarili çalismalara vesile olmasini diliyoruz.” diyerek sonlandirmistir.

 

Toplanti, Mali Destek Programlarinin uygulama süreçleri hakkinda bilgi sunulmasi ve iki aylik ilerleme raporunun görüsülmesi, Yatirim Destek Ofisleri çalismalari, Teknik Destek ve Fizibilite Destegi uygulamalari hakkinda bilgi sunulmasi, güdümlü proje destekleri çalismalarinin görüsülmesi, Birim Faaliyet Raporlarinin ve Ajansin 2018 yili 6 Aylik Faaliyet Raporunun Yönetim Kuruluna sunulmasi, Samsun Valiligi, Samsun Büyüksehir Belediyesi, Samsun TSO ve OKA tarafindan Samsun’da düzenlenecek Uluslararasi Intermodal Lojistik Zirvesi hazirlik çalismalari ve Il Koordinasyon Kurullarinda görüsülen 2019 yili Yatirim Teklifleri hakkinda bilgi sunulmasi, Ajansin Aylik Faaliyetleri ve Aylik Bilançosu hakkinda bilgi sunulmasi ile görüs ve önerilerin ortaya konmasinin ardindan sona ermistir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA