Dünyanin Üçüncü Büyük Oyuncak Müzesine Ilgi

Samsun'da olusturulan Türkiye'nin birinci, dünyanin üçüncü büyük oyuncak müzesine vatandaslar ilgi gösteriyor.

Canik ilçesinde olusturulan müzede, büyük çogunlugu 1900 ila 1920'li yillarda yapilmis dünya genelinden 800 civarinda oyuncak sergileniyor.

Oyuncaklarin "geleneksel", "fabrikasyon", "yabanci", "antik" ve "yerli" kategorilerine ayrildigi müzeyi gezen anaokulu ögrencilerine Canik Belediye Baskani Osman Genç de eslik etti.

Genç, müzenin çocuklarin hayal dünyasini genislettigini ve oyuncaklarin tarihi serüvenini ögrenme imkani sundugunu belirterek, "Gelecegimiz olan çocuklarimizin hayal dünyasini zenginlestirmek, geçmisten bugüne kadar oyuncaklarin serüvenini bir müzede anlatmak istedik. Sadece çocuklarimizin degil, büyüklerin de yogun ilgisi ne kadar dogru bir is yaptigimizi gösteriyor." dedi.

Çocuklarin müzeye ilgisinden mutlu oldugunu ifade eden Genç, "Canik Oyuncak Müzesi, çocuklar için ayni zamanda bir egitim merkezi oldu. Çocuklarimizdan oldukça yogun ilgi var. Sadece çocuklarimiz degil, büyükler de müzemizi görmek istiyor." diye konustu.

Oyuncak Müzesi'nin, oyuncak tarihinin yani sira insanlik tarihine bir bakis olusturduguna vurgu yapan Genç, sunlari kaydetti: "Insanlik tarihi boyunca çocuklarin eline verilen oyuncaklarla tarihin seyrinin nasil sekillendigi ile ilgili bizlere bir tarih akisi sunan Canik Oyuncak Müzesi, içinde Anadolu topraklarinda tarih öncesindeki oyuncaklari da görme imkani sagliyor. Sehrimize farklilik kazandiran ve önemli bir eksikligi gideren oyuncak müzesi sadece Samsunlulara, çocuklara hizmet eden bir müze degil, Samsun disindan da birçok insanin ugrak merkezi oldu." http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-ucuncu-buyuk-oyuncak-muzesine-samsun-yerelhaber-2962154/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA