Samsun'da Tarihi Kazida 3 Bin Yillik Findik Bulundu

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Usak Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Baskani Alman Prof. Dr. Rainer Czichon yönetimindeki ekibin Hititlerin 'Hava Tanrisi' Nerik'e ait oldugu netlesen antik kentte 11 yildir kazi çalismalari sürüyor.

ABD, Avustralya, Almanya ve Türkiye'den uzmanlar da tarihi kentteki kazi çalismalarina katiliyor. Antik kentte bu yil yapilan kazi çalismalarinda Hititlerin kutsal suyu olarak bilinen 52 basamakli tünelin içinde 3 bin yillik findik kabugu ile yine 3 bin yillik bronz aletlerle kesilmis ahsap parçalari ortaya çikarildi. 

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin beraberlerindeki heyet ile kazi çalismalarini yerinde inceleyerek, bulunan eserler hakkinda bilgi aldi.

Kazi çalismalari hakkinda bilgi veren Samsun Il Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Ipekdal, “Oymaagaç Höyügü'ndeki antik kent, M.Ö.'den önce bin yillarinda Hititlilerin bir sehridir. 3 bin yillik bir seramik parçasi bulundu. Hatta Karadeniz Bölgesi'nin en önemli geçim kaynagi olan findigin bu bölgede 3 bin yil önce de yetistirildigine dair önemli bir kanit sunan bir findik kabugu ortaya çikarildi. TÜBITAK raporunda incelenen findik kabugunun yaklasik 3 bin yillik oldugu belirlendi. Bu da bölgede findigin çok eski tarihte bile üretildigini gösteren bir gerçegi bize gösterdi” dedi.

3 bin yillik findigin tünelin içindeki kutsal sudan çikartildigini ifade eden Kazi Baskani Prof. Dr. Rainer Czichon, “Çorum'daki Bogazkale kazilarinda da kutsal bir sehirden bahsediliyor. Buradaki mabedin çok uzun yillar kullanildigini tahmin ediyoruz. Eski Hitit'te, yani milattan önce 16. yüzyildan 12. yüzyila kadar kullanildigini höyükte görüyoruz. Bu yil sadece kutsal suyun bulundugu tünelde kazi çalismasi yürüttük. Mabedin üzerinde bir tünel bulmustuk, tüneli kazdikça suya dogru ilerledik. Yaklasik 8 metre derinlikte Hititlerin 'kutsal su' olarak adlandirdigi bölgeye ulastik..."

"...Nerik'in 3 bin 500 yillik bir tarihe sahip oldugunu tespit ettik. Kazi yöntemleri degisti. Çok ince çalisma yapmaya basladik ve tünelin içinde ahsap buluntu bulduk. Havuzun içinde ahsap kalintilari bulunca biz soke olduk. Çünkü Anadolu'da islak malzeme hiç bulunmuyor. O bölgeyi biraz daha kazinca findik kabugu da bulduk. Karadeniz Bölgesi'nin findik üretim merkezi oldugunu 3 bin yillik findik kabugu tescilledi. Yani Fiskobirlik ilk Nerik’te açilmis. TÜBITAK'in laboratuvarinda ahsap buluntular ile findik kabuguna karbon testi yapildi ve yaklasik 3 bin yillik bir tarih ortaya çikti” diye konustu.

Kazi alanindaki incelemelerde konusan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Yapilan kazi çalismalarinda 3 bin yillik findik kabugu bulundu. Çalismalar devam ediyor. Samsun ve Anadolu’nun tarihini ortaya çikartiyoruz. Bu çalismalar insanlik için çok önemli çalismalar. Bu tür çalismalari destekliyoruz. Vezirköprü, çok degerli bir yer. Bu alani da bir turizm degeri olarak Samsun’un degerlerine katmak istiyoruz. Bunun için de kazilarin tamamlanmasi lazim. Su anda kazilarin devam etmesi için küçük bir ekonomik sorun var. Insallah onu birlikte çözecegiz. Kazi tamamlandiktan sonra Samsun’da insanlik tarihine isik olan bir tarihi mekan ortaya çikarmis olacagiz. Kazida emegi geçen herkese tesekkür ederiz” seklinde konustu. 

Vezirköprü’nün tarihi ve kültürel açidan birçok degere sahip oldugunu belirten Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin ise, “Kazilar neticesinde medeniyetler tarihi ortaya çikacak. Anadolu’da degisik medeniyetler yasamis. Burada da degisik medeniyetler yasamis, onun ortaya çikartilmasina yönelik çalismalar yapiliyor. Bu çalismanin yapilmasinda emek veren herkese tesekkür ediyorum. Medeniyetlerin ortaya çikmasi tarihe isik tutacak. Burada kanyon çok önemli bir cazibe merkezi oldu. Burasi tamamlandiginda birçok insani Samsun’a çekmis olacagiz” ifadelerini kullandi. https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/samsunda-tarihi-kazida-3-bin-yillik-findik-bulundu,lMMp3Vm1YEmFfh746fiFJQ/TMJ0dGkkQUeVNe2_FVAeYA

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA