Samsun'da Falcon Fast Heyecani

Türkiye’nin Ilk Ekstrem Spor Festivali Samsun Falcon Fest, yasanan hava muhalefetine ragmen basladi. Beklenenden fazla esen rüzgar dolayisiyla bazi etkinlikler gerçeklestirilmedi.

 


Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest, Samsun Büyüksehir Belediyesi ile SAMTAB isbirligiyle bugün basladi. 9 Agustos tarihine kadar sürecek festival Vezirköprü Sahinkaya Kanyonu’nda düzenlendi. Festivalde Vezirsuyu Tabiat Parki ve Sahinkaya Kanyonu olmak üzere iki ayri alanda etkinlikler gerçeklesti.

 

Festivalin ilk gününde kano, dragon bot, yamaç parasütü, paramotor, base jump, slackline/highline, kaya tirmanisi, trekking ve dag bisikleti branslarinda etkinlikler yapilmasi bekleniyordu. Asiri rüzgar nedeniyle ekstrem spor branslarindan paramotor ve base jump gösterisi yapilamadi. 320 metre yükseklikten çelik halatla yapilan highline gösterisi ise nefesleri kesti. Festivalin açilisi Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin yapti.

 

Bunlarla birlikte festival kapsaminda 5 Agustos 2018 tarihinde Türkiye’nin ilk uzun mesafe triatlonu olan Samsun Triatlonu Çobanli Iskelesi Atakum’da gerçeklesecek. Etkinlik kapsaminda sprint (kisa), olimpik ve uzun mesafe olmak üzere üç ayri disiplinde yapilacak yarismalara 9 ülkeden 350 uluslararasi sporcunun katilmasi bekleniyor.
Programda konusan ve Samsun’un turizm potansiyelini arttirmak istediklerinin altini çizen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Sahinkaya Kanyonu dünyaca degerli bir turizm merkezi konumunda. Bugün 2.’si düzenlenen Falcon Fast’te heyecanli anlar yasadik. Maalesef hava muhalefeti nedeniyle bütün etkinlikler gerçeklesemedi. Ancak burada adrenalini yüksek insani heyecanlandiran sporlar yapiliyor. Buranin dogasi ve tabiati bu sporlara çok uygun. Biz Vezirköprü’nün ve Samsun’un bu tür etkinliklerle dünya gündemine gelmesini ümit ediyoruz. Yogun bir katilim gerçeklesti. Birçok yerli ve yabanci sporcu organizasyona katilarak destek verdi. Hava muhalefeti nedeniyle onlardan güvenliklerini dikkate alarak gösteriler yapmalarini istedik. O yüzden bir takim gösteriler gerçeklestirilemedi. Beklenenin üstünde bir rüzgar çiktigi için etkinliklerin çogu yapilamadi. Bu festival birkaç gün daha sürecek. Özellikle Samsunlularin ve turistlerin tatil planlarini kontrol ederek festivalimize katilmasini davet ediyoruz” dedi.

 

Falcon Fast gibi etkinliklerle Samsun’u dünyaya tanitmayi amaçladiklarini söyleyen Zihni Sahin, “Dünya harikasi Sahinkaya Kanyonu’nda bu tür ekstrem sporlarin yapilmasi ilimizin tanitilmasi için çok önemli bir etkinlik. Bu tür etkinlikleri bundan sonra da gelistirerek sürekli hale getirmek istiyoruz. Bu festivallerin her sene üzerine koymak istiyoruz. Burada 8 dalda etkinlik yapildi. 253 ekstrem sporcu etkinliklerimize katildi. Bunlarin 44 tanesi de yabanci ülkelerden geldi. Rüzgar dolayisiyla atlama sporlarinin çogu gerçeklesmedi. Bu sporlar çok dikkat çekici ve tehlikeli sporlar. Bu tarz etkinlikler insanlarin dikkatini çekiyor. Herkesi festivalimize davet ediyoruz” diye konustu.

 

Festivalde kano etkinligi, bisiklet gezisi ve slackline etkinlikleri 9 Agustos’a kadar devam edecek. 7-9 Agustos tarihleri arasinda katilimcilar, düzenlenen plates aktivitelerine de katilabilecek. Vezirsuyu Tabiat Parki ayni zamanda festival boyunca birçok grubun konserlerine de ev sahipligi yapacak. http://www.milliyet.com.tr/samsun-da-falcon-fast-heyecani-samsun-yerelhaber-2961117/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA