"Kral Kaya Mezarlari"na Ziyaretçi Akini

Amasya'daki Pontus Kralligi dönemine ait olan ve UNESCO tarafindan 2015 yilinda Dünya Miras Geçici Listesine alinan Kral Kaya Mezarlari, yerli ve yabanci turistlerin ilgisini çekiyor. 

Yesilirmak’tan yaklasik 100 metre yükseklikteki tepede kayaliklara oyulmus mimari yapisiyla dikkati çeken mezarlar, Amasya'yi turizm açisindan cazibe merkezi haline dönüstürüyor.

 

Milattan önce 333'ten milattan sonra 26'ya kadar Amasya'yi baskent olarak kullanan Pontus Krallari için Harsena Dagi'nin güney eteklerine, kalker kayalara oyularak yapilan mezarlardan Yesilirmak Vadisi boyunca irili ufakli 21 tane oldugu biliniyor.

 

Kaya mezarlari içinde en çok dikkati, 15 metre yükseklikte, 8 metre genislikte, 6 metre derinlikteki "Büyük Kral Mezari" ile Kizlar Sarayi üzerinde yer alan birbirine çok yakin oyulmus üçlü kral mezari çekiyor. Bazi dönemlerde hapishane olarak kullanildigi bilinen kaya mezarlara, kayalara oyulan tas merdivenlerle çikiliyor.

 

Amasya Il Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hakan Karaman, AA muhabirine, UNESCO tarafindan 2015 yilinda Dünya Miras Geçici Listesine alinan Amasya Harsena Dagi ve Pontus Kral Kaya Mezarlari'nin daimi listeye alinabilmesi için yogun çalismalar sürdürüldügünü söyledi.

 

Helenistik döneme ait Kral Kaya Mezarlari'ni görebilmek için dünyanin birçok yerinden ziyaretçilerin geldigini belirten Karaman, "Yurt içinden, yurt disindan her bölgeden gelen turistlerimiz var. En çok Güney Kore, Azerbaycan, Endonezya, Malezya, Avrupa'dan Almanya, Fransa, Ingiltere ve ulusal düzeyde de bütün sehirlerden gelen misafirlerimiz var." diye konustu.

 

Kral Kaya Mezarlari'nin sehre hakim noktada bulunmasi dolayisiyla ziyaretçilere seyir zevki yasattigini, mezarlarin bulundugu noktadan ziyaretçilerin birçok medeniyete ait izleri ayni anda görebildigini anlatan Karaman, söyle devam etti: "Kral Kaya Mezarlari'nin bulundugu alan, sehre hakim bir noktada olup asagi eteklerinde Osmanli konut mimarisinin nadide örnekleri Yaliboyu evleri, Selçuklu, Beylikler ve Osmanli mimari dokulari gözlemlenebilir. Sehrin mimari dokusu içinde antik çagdan günümüze gelebilen Alçak Köprü ve sur duvarlari ile kaya mezarlari sehrin önemli mimari yapilarindandir. Çok sayida medeniyet ile tabiat harikasini bir arada görebileceginiz bir konuma sahip. Amasya dinlerin ve uygarliklarin bulusma noktasinda ziyaret edilmesi gereken sehirlerden bir tanesidir. Hem Türkiye'den gelen ziyaretçilerimizi hem de yurt disindan gelecek misafirlerimizi Türk konukseverligi ile Amasya'ya bekliyoruz."

 

Amasya'nin turizmde iyi durumda olduguna da deginen Karaman, "Geçen yil gelen yerli ve yabanci turist sayimiz 625 bin civarinda. 2018 için öngörümüz 750 bin civari bekliyoruz. 2023 hedefimiz ise bir milyon turiste ulasmaktir." dedi. http://www.milliyet.com.tr/kral-kaya-mezarlari-na-ziyaretci-akini-amasya-yerelhaber-2966848/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA