Baskan Sahin: “Hedefimiz Tarim, Sanayi ve Turizmde En Iyi Noktaya Gelmek”

Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin, hedeflerinin tarim, sanayi ve turizmde en iyi noktaya gelmek oldugu söyledi. Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin, Samsun’da hayata geçirilmesi planlanan konularla ilgili önemli açiklamalarda bulundu. Gebiler Kültür ve Dayanisma Dernegi tarafindan düzenlenen kahvalti programinda vatandaslarla bir araya gelen Baskan Sahin, sehrin gelecek perspektifi ve sorunlarina deginerek Büyüksehir Belediyesi olarak planladiklari çalismalar konusunda önemli mesajlar verdi.

 


Samsun’da iki önemli ovaya sahip olmanin büyük bir zenginlik oldugunu kaydeden Baskan Sahin, “Tabi Çarsamba ve Bafra ovalari denilince sadece Bafra ve Çarsamba’da var olarak algilaniyor ama öyle degil. Çarsamba ovasi Tekkeköy’den basliyor Ünye sinirina kadar devam ediyor. Bafra Ovasi da Samsun’un girisinden Dereköy’den baslayip Yakakent’e kadar uzanan büyük bir ova. Bizim için önemli olan bu iki ovada katma degeri nasil artirabiliriz. Yani tarimdan ekonomik olarak Samsun ve ülke olarak ne kadar gelir saglayabiliriz bununla ilgili çalismalarimiz var. Bizim 3 ana hedefimiz var birisi tarimda katma degeri artirmak. Ikincisi sanayilesmek. Organize Sanayi bölgelerinin sayisini artirarak istihdama katki da bulunmak ki o alanda da çalismalarimiz devam ediyor. Bir de görünmeyen ama benim yakin gelecekte çok ümit besledigim ve bu konuda çok kafa yordugum Turizm konusuna agirlik vermek. Samsun olarak Orta Karadeniz’de turizm çok geç gündeme gelmis. Bu da bir süreç tabi. Mesela Kus Cenneti basli basina bir dünya mirasi ve birakin Samsun’u Türkiye için çok önemli bir sulak alan. Yaylalari ile tarihi ve kültürel degerleri ile büyük zenginliklere sahip bir sehiriz. Bu degerleri degerlendirdigimizde turizmden de çok önemli bir pay alacagimiza inaniyorum” diye konustu.

 

Baskan Sahin, Gülsan Sanayi problemiyle ilgili de ciddi bir çalisma yaptiklarini, ilgili taraflarla istisare içerisinde bu sorunu da çözeceklerini ifade ederek, sunlari söyledi: “Sanayi esnafimiz rahat olsun. Onlarin onayi olmadan ya da onlara ragmen bir sey yapmayacagiz. Bu isi ortak akilla çözecegiz. Trafikle ilgili master plani da son noktaya geldi. Akilli ulasim sistemine geçme planimiz var. Kentsel dönüsüm konusuna da büyük önem veriyoruz. Sehrimizde öncesinde çarpik bir yapilasma olmus. Hizli göç alma döneminde isteyen istedigi yere evlerini yapmis. Tabii bunlar hem imara uygun degil hem de çok saglikli degil. Bu alanlarda elimizden gelen çalismalari yapacagiz. Bir de sehrimizin en önemli markasi Samsunspor. Ben Bafra’da bulundugum dönemlerde bile maçlarini kaçirmazdim. Her deplasmana buradan araç tutarak arkadaslari gönderirdim. Neticede Samsunspor zor bir döneme girdi. Ama Allah Razi Olsun Ismail Uyanik Baskanimizin yeniden baskanliga talip olmasi ve Yüksel Yildirim beyle beraber sirketlesme adiminin atilmasi sehrimizi rahatlatti. Insallah Samsunspor’u hep beraber istedigimiz seviyeye çikartiriz. Biz de altyapi olarak sadece futbolda degil tüm spor alanlarinda gereken destegi verecegiz. Bazen bu kadar is varken spora mi para verecegiz diyenler oluyor. Sevgili hemserilerim öylesine zor dönemlerden geçiyoruz ki her türlü melanetin oldugu, her türlü uyusturucunun gizli gizli insanlari perisan ettigi bir dönemdeyiz ama ben sunu görüyorum ki gerçekten sporla ilgilenen hiçbir gencimizin ne bonzaiden öldügünü gördüm ne de baska bir uyusturucu müptelasina kapildigini gördüm. O nedenle spor gerçekten çok önemli ve gençlerimiz enerjilerini bir yerde bosaltmak zorunda. Enerjisini attigi zaman da baska türlü yerlere yönelme ihtiyaci duymuyor. Ama öbür türlü nerede kimin nasil kandirilacagi da hiç belli olmuyor. Biz Samsun olarak bir ve beraber hareket ettigimiz de asamayacagimiz engel olmaz. Ama her birimiz bir tarafa çekersek de problemler ortada kalir. Biz Samsunumuzu gelistirip kalkindirsak dolayisi ile ülkemizi kalkindirmis oluruz. Bulundugumuz cografyada bizi istemeyen, gelismis ve kalkinmis bir Türkiye’den rahatsiz olan büyük güçler var. Onun için bir ve beraber olmaliyiz. Bizim güçlü bir hükümet ve güçlü bir meclise ihtiyacimiz var. Allah Milletimize zeval vermesin. Birlik ve beraberligimizi daim eylesin” seklinde konustu.

 

Baskan Sahin buradaki programinin ardindan, Canik Demirci Mahallesi’nde yapilan Demirciköy Seftali ve Kültür Senligi’ne katildi. Burada da vatandaslarla bir araya gelen Sahin, festivali düzenleyen Demirciköy sakinlerine tesekkür ederek hayirli olmasini diledi. Baskan Sahin burada halk oyunlarindan Debreli Hasan ve Telgraf olarak bilinen oyunlarda mahalle sakinlerine eslik ederek yetenegini gösterdi. Festivalde en iyi seftaliyi yetistiren ve yapilan yarismada dereceye giren üreticilere Samsun Büyüksehir Belediyesi Kirsal Kalkinma Daire Baskanligi tarafindan 150’ser adet seftali fidesi hediye edildi. 

 


Düzenlenen festivale ayrica AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yilmaz da katildi. https://www.haberturk.com/samsun-haberleri/62348245-baskan-sahin-hedefimiz-tarim-sanayi-ve-turizmde-en-iyi-noktaya-gelmek

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA