Yeni Dönemde Çorum 'Tarim Kenti' Olacak

AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, yeni dönemde tarima daha fazla önem verilecegini ve verilen bu önemle çiftçiye büyük destekler saglanacagini belirtti.

 

Ceylan, tarim ile sanayi entegrasyonunu saglamak için tarima dayali ekonomik yatirimlarda yüzde 50 hibe destegine devam edilecegini ifade ederek, sunlari kaydetti: "Türkiye genelinde 81 il ve 250 köyde, Birlikte Üretim Modeli hayata geçirilecek. 2020 yilina kadar IPARD-II kapsamindaki destekler sürdürülecek, 5,2 milyar lira hibe ile 10 bin yeni yatirim desteklenecek, 50 bin yeni istihdam olusturulacak. Kirsal alana 8,4 milyar liralik yatirim kazandirilacak."

 

Tarim sigortalarinin kapsaminin genisletilecegi, Ilçe Bazli Kuraklik Verim Sigortasi kapsamina mercimek ve nohudun da dahil edilecegini dile getiren Ceylan, bunun yaninda incirde ve üzümde yagmur zarari ile küçükbas hayvanlarda yavru atma riskinin de teminat kapsamina alinacagini aktardi.

 

AK Partili Ceylan, Çorum'un Türkiye'de 'en çok köyü' olan üçüncü il olduguna da isaret ederek, sunlari kaydetti: "Tarimin Çorum'da tekrar ayaga kalkabilmesi için toplulastirmalarin yapilmasi ve sulanabilir arazilerin sulanmasi gerekiyor. En çok köyü olan üçüncü iliz. Ilimizin en çok ilgilenmesi gereken konularin basinda tarim ve hayvancilik geliyor. Tarimla ilgili toplulastirma hedefimiz var. Parçali arazileri mutlaka birlestirmemiz gerekiyor. Parçali arazileri bir bütün olarak vatandaslarimiza teslim etmemiz lazim. Biz Çorum’da ekilebilir, kullanilabilir arazisinin tamamini sulamak istiyoruz. Bu arazileri 2023'e kadar sulayacagiz, tüm planlamalarimiz bu yönde." https://www.hedefhalk.com/haber/yeni-donemde-corum-tarim-kenti-olacak-1466626

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA