ORTA KARADENIZ KALKINMA AJANSI TEMMUZ AYI YÖNETIM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLESTIRILDI

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Temmuz ayi Yönetim Kurulu Toplantisi 18 Temmuz 2018 tarihinde Samsun’da Yönetim Kurulu Baskani Tokat Valisi Sayin Dr. Ömer Toraman'in baskanliginda gerçeklestirildi.

 

Samsun Valisi Sayin Osman Kaymak’in ev sahipliginde gerçeklestirilen toplantiya Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol, Amasya Belediye Baskani Cafer Özdemir, Amasya Il Genel Meclisi Baskani Mustafa Çittir, Tokat Il Genel Meclisi Baskani Salih Yildirim, Çorum Il Genel Meclisi Baskani Halil Ibrahim Kaya, Tokat TSO Baskani Dr. Ali Çelik OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen ve diger yönetim kurulu üyeleri katildi.

 

Toplanti öncesinde OKA Genel Sekreteri Sayin Mevlut Özen, ajansin çalismalari hakkinda bir sunum gerçeklestirdi. 

 

Sunumun ardindan  Tokat Valisi Sayin Dr. Ömer Toraman söyle konustu: “Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden olusan bölgemizde basta kamu kurum ve kuruluslari olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve diger ilgili aktörlerin birbirleriyle isbirligini gelistirerek bölgemizin gelismesini saglamak amaciyla çesitli çalismalar yürüten Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin (OKA) 2018 yili Temmuz ayi Yönetim Kurulu toplantisini gerçeklestirmek ve Kurulumuzun gündemindeki konulari görüsmek üzere toplanmis bulunuyoruz.

 

Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Malum olundugu üzere, 24 Haziran 2018 tarihinde yapilan TBMM ve Cumhurbaskanligi seçimleri sonucunda Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi’ne geçilmistir. Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip ERDOGAN’in 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin etmesiyle baslayan yeni dönemde devlet teskilatlanmasindaki degisiklikler kalkinma ajanslari nezdinde de vuku bulmustur.

 

Söyle ki; 09 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüge giren 703 sayili Kanun Hükmünde Kararname ile 5449 sayili Kalkinma Ajanslarinin Kurulusu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkinda Kanunun adi “Kalkinma Ajanslarinin hizmetlerine iliskin Kanun seklinde degistirilmis ve ilk 18 maddesi yürürlükten kaldirilmistir. 10 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüge giren 1 nolu Cumhurbaskanligi Kararnamesi ile bakanliklar yeniden yapilanmis ve kalkinma ajanslarinin koordinasyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanligi’nda “Kalkinma Ajanslari Genel Müdürlügü” kurularak bu bakanliga devredilmistir. Bundan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanligi koordinasyonunda görevlerini ifa edecek olan ajanslar hakkindaki düzenlemeler hemen hemen önceki haline denk olarak 15 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüge giren 4 nolu Cumhurbaskanligi Kararnamesi’nin onaltinci bölümünde düzenlenmistir.”

 

Sayin Toraman sözlerini “Kalkinma Ajansimizin görev bölgesi ve Yönetim Kurulumuzun yapisi ile çalisma usulleri ve görevleri aynen devam etmektedir. Bu hususlarda yapilacak yeni düzenlemeler ile yeni koordinatör bakanlik olan Sanayi ve Teknoloji Bakanligimizin yönlendirmeleri söz konusu olana kadar ajansimiz ve yönetim kurulumuz mevzuati uyarinca çalismalarina araliksiz olarak devam etmektedir. Son olarak, bu toplanti vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantimiza katilan Sayin Valilerimize, Belediye Baskanlarimiza, Il Genel Meclisi Baskanlarimiza ve Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanlarimiza katilim ve desteklerinden bir kez daha tesekkür ediyoruz. Ayrica, ev sahipliginden dolayi Sayin Samsun Valimize tesekkür ediyor ve Kalkinma Ajansi Yönetim Kurulu toplantimizin bölgemiz için hayirli olmasini ve basarili çalismalara vesile olmasini diliyoruz.” diyerek sonlandirdi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA