Karadeniz’in Dünyaya Açilan Kapisi Samsun

Karadeniz'in önemli merkezlerinden birisi olan ve Kizilirmak ve Yesilirmak nehirlerinin tam ortasinda bulunan Samsun, son yillardaki yatirimlarla Türkiye'nin gözde sehirlerinden birisi oldu. Dört ulasim agina sahip olan Samsun'un en önemli ve büyük yatirimi 'Lojistik Köy' tamamlandiginda, ticaretin de önemli merkezi haline gelecek.

 

Turizm, istihdam ve kazandirdigi ekonomik gelirleri ile ülkelerin gelismesini ve kalkinmasini saglayan sektörlerin basinda yer almaktadir. Orta Karadeniz Bölgesi olarak ülkemizin turizm potansiyeli içindeki Samsun'un yeri, yadsinamayacak seviyededir. Muhtesem dogasi, tarihi ve kültürel eserleri, gelenek ve görenekleriyle özellikle Samsun, son yillarda doga ile iç içe olmak isteyen, yogun turistçeken bölgelere farkli bir alternatif arayan, hem kültür hem tabiat hem de lezzet bir arada olsun isteyen ve sehir hayatindan sikilan turistlerin tercih ettigi yerler arasinda bulunuyor.

 

Yaklasik 40 kilometre boyunca uzanan ve her yerinden denize girilebildigi sahili, sosyal altyapisi, üniversitesi, düzenleme alanlari ve tarihe taniklik etmis Bandirma Vapuru ve Gazi Müzesi gibi kültür varliklari, Karadeniz'in tek kayak ve kis turizmi merkezi iddiasini tasiyan Ladik Akdag Tesisleri, Havza Termal Turizm Merkezi, Bafra Kizilirmak Kus Cenneti gibi turizm altyapisina sahip potansiyelleriyle kuzeyin turizm merkezi olmaya adaydir. Samsun geçtigimiz yil 325 bin 851'i yerli, 54 bin 395'i yabanci olmak üzere toplam 380 bin 246 turisti agirladi. Samsun, gerek turizm gerekse yatirim imkânlari potansiyeliyle Arap turistler için önemli bir merkez durumundadir. Sehre gelen Arap turist sayisindaki artisa bakilirsa, bölgeyi bu kesim için alternatif turizm merkezi haline getirmek, bölgedeki turizm gelirlerinin artirilabilmesi adina körfez ülkelerinde yapilacak tanitimlari önemli kilmaktadir. Bu çerçevede son yillarda Samsun Büyüksehir Belediyesi'nin ve Kalkinma Ajansi'nin da destegiyle hedef pazar olan körfez ülkelerinde fuarlara katilip bölgenin tanitimi gerçeklestirilmektedir. Sehirden turizm isletmecileri ve hastanelerle beraber katilim saglanan Cidde ve Riyad'daki fuarlarda Samsun oldukça ilgi görmüstür. Turizm profesyonellerine yönelik tanitim toplantilari, birebir is görüsmeleri, yurtdisindan heyet misafir etme faaliyetleri düzenlenmektedir.

 

Konuklara Samsun'un turizm potansiyeli yüksek yerler gezdirilmis, oteller ziyaret edilmistir. Bu faaliyetlerin sonucu olarak turistler, Samsun'da özellikle serin hava, essiz doga manzaralari esliginde konaklamayi tercih ediyor. Konuklar, sehir merkezlerinde alisveris yaparken, ormanlarda dag yürüyüsü, fotografçilik, tirmanma, parasütle atlama, kayak ve kaplicalardan da yararlanma imkâni bulabiliyor. Gelen misafirler bölgenin dogal güzelliklerine hayran kaldiklarini ve yerel halkin misafirperverliginden duyduklari memnuniyeti dile getiriyor. Gelinen nokta, sadece Samsun turizmi için degil ülke turizmi için de çok sevindirici ve gurur vericidir. Körfez ülkelerindeki turistleri bölgeye yönlendirmek amaciyla tanitimlara ve onlarin daha rahat tatil yapmalarina yönelik hizmet kalitesinin artirilmasi ve altyapisinin gelistirilmesine dönük stratejik yaklasimlar sürdürülmelidir. https://www.sabah.com.tr/karadenizdoguanadolu/2018/06/13/karadenizin-dunyaya-acilan-kapisi-samsun

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA