"Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi" Çorum'da Açildi

Albaraka Türk Genel Müdürü Meliksah Utku, Albaraka Koleksiyonu’na ait en özel hat ve tezhip eserlerini barindiran "Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi" ile insanlarin yalnizca sanatla bulusmasini degil, ayni zamanda estetik ve hayata güzel bakma kaygisini kendi hayatlarina tasiyabilmelerini saglamayi arzuladiklarini söyledi.

 

Utku, Çorum Belediyesi Sanat Galerisi'nde düzenlenen "Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi"nin açilisinda yaptigi konusmada, hat sanatini yasatmak için 20 yil önce baslattiklari çalismada önemli basarilar elde ettiklerini anlatti.

 

Insanlarin hat sanatina özendirilmesi amaciyla düzenledikleri yarismalara ilk yillarda sadece Türkiye'den katilim oldugunu ancak sonraki yillarda Bati ülkeleri de dahil dünyanin pek çok yerinden katilim saglandigini dile getiren Utku, "Albaraka Türk, hat sanatinin gelistirilmesi amaciyla 20 yil önce bir yolculuga çikti. Bu çerçevede uluslararasi yarismalar düzenlendi. Ilk yarismalarda sadece Türkler katilmakla birlikte çok kisa bir sürede tüm dünyadan ciddi katilimlar saglandi. Türkiye'de hat sanatinin son 20 yil içerisinde gelismesinde bir sekilde tuzumuzun oldugunu düsünüyoruz ve bununla gurur duyuyoruz." dedi.

 

Serginin Türkiye'nin pek çok sehrini dolastigini, bunun yani sira Londra'dan Avusturya'ya, New York'tan Malezya'ya kadar birçok ülke ve baskentte sanatseverlerle bulustugunu belirten Utku, bu sergi sayesinde gittikleri yerlerde hem Türkiye'yi hem de Türk-Islam sanatlarini en iyi sekilde tanitma firsati bulduklarini aktardi.

 

Gittikleri her ülkede yogun ilgi ile karsilastiklarina isaret eden Utku, sunlari kaydetti: "Sergimiz, Albaraka Türk'ün 20 yillik emeginin bazi örneklerini sizlere yansitiyor. Bu gibi çalismalarla amacimiz reklam ve tanitim yapmak degil. Bizim arzumuz sergiyi gezenlerin estetik kaygisini, hayata güzel bakma kaygisini kendi hayatlarina tasiyabilmelerini saglamak. Hasan, Hüseyin ve sergimizin adi olan Hüsn-ü Hat, Arapça'da ayni kökten gelmektedir. Hepsi iyi, ayni zamanda güzellik demektir. Maksadimiz o güzelligi yaptigimiz ise, is ve aile iliskilerimize, toplum iliskilerimize sürekli yansitabilmek. O estetigi gündelik hayatimiza sokabilmek. Türkiye'nin çok muazzam potansiyeli var. Bunu diger ülkelere gittigimizde çok daha net görüyoruz. Bu potansiyel illaki harekete geçecektir. O potansiyelin önünde duran bütün engelleri, sikintilari iyilikle ve güzellikle, empatiyle asabilecegimize inaniyorum. Bu bakimdan sadece güzel sanatlari sergilemek açisindan degil, ayni zamanda bu niyetlerimizi de asilamak açisindan bu sergilerin bir vesile oldugunu düsünüyorum."

 

Belediye Baskan Yardimcisi Ahmet Yabacioglu da serginin Çorum'da açilmasindan dolayi Utku'ya tesekkür etti. Konusmalarin ardindan açilis kurdelesi kesildi.

 

Törene Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Çetin Basaranhincal ile davetliler katildi. Sergi 15 Haziran'a kadar gezilebilecek. http://www.haberturk.com/corum-haberleri/15565266-kalemin-bereketi-hat-ve-tezhip-sergisi-corumda-acildi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA