ANKARA KORE CUMHURIYETI BÜYÜKELÇILIGI ZIYARET EDILDI

5 Haziran 2018 tarihinde, Samsung basta olmak üzere Kore Cumhuriyeti firmalarina Samsun’daki yatirim imkânlarinin tanitildigi, Samsun Valisi Sayin Osman KAYMAK tarafindan imzalanan Ingilizce ve Türkçe mektup Ankara Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayin Hong-Ghi CHOI’ye teslim edildi.

 

Ziyarette, Ajansimizdan Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Baskani Ibrahim Ethem SAHIN, Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmani Hüseyin Akin UGURLU ve Samsun Yatirim Destek Ofisi Uzmani Ahmet Arif SARIOGLU; Büyükelçilikten ise Ekonomi Müsavir Yardimcisi Hyeryon YOU ve Ikinci Katip Youngeun LEE yer aldi.

 

OKA heyeti tarafindan Sayin Büyükelçi’ye, Ajansimizin, Bölgemizin avantajlari; Bölgemizin yatirim imkânlari, Tek Durak Ofisi konularinda bilgi sunuldu ve kendisi Samsun’a davet edildi.

 

 Sayin Hong-Ghi CHOI, Samsun Valimiz Sayin Osman Kaymak tarafindan imzalanan mektubu Samsung basta olmak üzere Kore Cumhuriyeti firmalari yetkililerine ulastiracagini belirtti. Önerilen çip üretimi fabrikasi yatiriminin büyük maliyetli (10 milyar dolar civari) bir yatirim oldugunu; bu konunun firmalarin stratejik kararlari olacagini; ancak yatirim imkanlarinin tanitilmasinin önemli bir adim olacagini vurguladi.      

 

Sayin Büyükelçi ayrica, 4 aydir görevde oldugunu ve Türkiye-Kore Cumhuriyeti arasindaki dostluk iliskisinin önemli oldugunu bildigini vurgularken; iki ülke arasindaki ticari iliskilerin gelismesi açisindan Bölgemizde heyet alimi etkinliklerinin faydali olabilecegini belirtti. Büyükelçi, Samsun Valisi Sayin Osman KAYMAK’in Samsun’a davetini memnuniyetle kabul ettigini, kendileri açisindan programlarina uyan en yakin zamanda Samsun’u ziyaret edecegini sözlerine ekledi.

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA