Japonya Büyükelçiligi Köy Okulunu Yeniledi

Japonya’nin Türkiye büyükelçiligi Tokat’in Zile ilçesinde bulunan Büyük Kozluca ilkokulunu yeniledi.


Japonya’nin Türkiye büyükelçiligi destegi ile Zile Ilçe Milli Egitim Müdürlügü ve Zile Belediyesi ortakliginda hazirlanan Büyük Kozluca Ilk Okulu projesi tamamlanarak, proje kapsaminda okul ve lojmanin yenilemesi yapildi. Zile merkezden 35 km uzaklikta olan okulda ögrenciler saglanan imkanlar ile egitimlerini en iyi sekilde yapmanin mutlulugunu yasiyor. Yapilan çalismadan köy halki ve ögretmenlerde memnun. 

 

Okulda 7 yildir ögretmenlik yapan Osman Dündar, yapilan yenilemenin egitimlerine çok katki sagladigini belirterek, “ ilçeye en uzak köylerden biriyiz. Bunun zorluklarini yasiyoruz. Ilkim olarak soguk. Ögrencilerimizin sicakligi ile bu zorluklari atlatiyoruz. Ilk geldigimiz zaman okulumuzda çok büyük eksikliklerimiz vardi. Okulumuz fiziki ortam olarak egitim ögretime hazir bir durumda degildi. En basit örnegi, ders sirasinda çatinin akitmasi ögrencilerin ilgi motivasyonunu azaltiyordu. Ders sirasindan sönen sobaya odun getirmek zorunda kaliyorduk. Zile Belediyesinin de yardimiyla Japonya Büyükelçiligi'nin hibe programina basvurduk. 2017 hibe programi kapsaminda okulumuzun tadilatini yaptilar. Bu kapsamda okulumuzun dis cephesi, iç fayanslari, yalitimi, çevre düzenlemesi, çevreye istinat duvari çekildi, beton oyun alanlari yapildi. Ayni sekilde okulumuza ait olan lojmanin dis cephesi yapilarak içlerine parke dösendi. Eski hali durulabilir durumda degildi. Çalismalardan dolayi basta Japon Büyük Elçiligine ve araci olan Zile Belediyesine okulumuz köyümüz adina tesekkür ediyoruz.” dedi. 

 

Egitime destek veren bu projenin içinde bulunduklari için mutlu oldugunu ifade eden Zile Belediye Baskani Lütfi Vidinel, "Ilçe Milli Egitim Müdürlügü ile Zile Belediyesi ortakliginda hazirlanan Büyük Kozluca Ilk Okulu yenileme projesinin tamamlanmasinin mutlulugu yasiyoruz. Hibe destegi saglayan Japonya büyükelçiligine ve Japonya devletine tesekkürlerimizi sunariz. Japonya büyükelçiliginin, elçilik bahçesinden çikip, halka dokunan projelere destek vermesi ülkelerimizin karsilikli dostluguna katkida bulunacaktir." dedi.

 


Zile Belediyesi Proje ekibinden Fikret Esat, 2016 yilinda çok sayida basvuru içerinde projelerinin ilk 5’e girdigini belirtti. http://www.haberturk.com/tokat-haberleri/61202491-japonya-buyukelciligi-koy-okulunu-yeniledi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA