Avusturyali OMV, Samsun'daki Santralini Satti

Bilgin Enerji, Viyana merkezli uluslararasi petrol ve gaz sirketi OMV’den, OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.S.’yi satin almak için anlasmaya vardi. Anlasma Türkiye Rekabet Kurumu ve ilgili diger kurumlarin onayindan sonra devreye girecek. Satis sürecinin en geç 2018’in 4. çeyregine kadar tamamlanmasi bekleniyor.

 

OMV, Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.S, Samsun’da insa ettigi 896.69 MWm/886.92 MWe lisans kapasitesine sahip dogal gaz kombine çevrim santralini 2013’te isletmeye almisti.

 

Bilgin Enerji Icra Kurulu Baskani Tolga Bilgin “Türkiye’nin en esnek ve verimli dogal gaz santrallerinden birine sahip bu sirketin satin alinmasi ile birlikte kurulu gücümüzü 1760 MW’a çikartarak pazar payimizi artirmayi ve yenilenebilir enerji üretim portföyümüzü daha dengeli ve esnek bir hale getirmeyi planliyoruz. Ülkemiz ekonomisinin gücüne ve gelecegine olan inancimiz satin alma kararimizda etkili oldu” dedi.

 

OMV'den yapilan açiklamada ise Türkiye'deki enerji satis ve enerji ticareti faaliyetlerinin devam edecegi ifade edildi. Santralin 2015 yilindan bu yana satisi gündemdeydi. https://www.dunya.com/saglik/avusturyali-omv-samsundaki-santralini-satti-haberi-417647

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA