'Islam'in Halaskârlari' Afisi Samsun Kent Müzesi'nde Sergileniyor

MUSTAFA Kemal Atatürk ve silah arkadaslarinin fotograflarinin yer aldigi, 100 yillik 'Islam'in Halaskârlari' afisi, Samsun Kent Müzesi'nde sergileniyor.

 

Kocaeli Gebze'de koleksiyoncu Mesut Pektas'in avukati araciligiyla bagisladigi, Atatürk ve silah arkadaslarinin fotograflarinin yer aldigi, 100 yillik renkli tas baski 'Islam'in Halaskârlari' adli afis, ?Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafindan kurulan ve Avrupa Müze Akademisi'nin (EMA) düzenledigi '20'nci Luigi Micheletti Award Müze Yarismasi'nda Avrupa'nin en iyi 6 müzesinden birisi olan Samsun Kent Müzesi'nde sergileniyor.

 

Afisle ilgili bilgi veren Kent Müzesi Sube Müdürü Nilgün Sariçoban, "Milli Mücadele Dönemi'nde basilmis olan söz konusu eserimiz, Cumhuriyet tarihimiz açisindan büyük önem tasimakta. 1918 yilinda basilmis 10 tas baskidan biri olan Atatürk ve silah arkadaslarina ait 'Islam'in Halaskârlari', Samsun Kent Müzesi ziyaretçilerine sergilenmektedir. Eserin kayip oldugu iddialari tamamen asilsizdir. Bu eser ilk olarak Samsun Kent Müzesi'ne bagislanmisti ve o günden bu yana da müzemizdedir" dedi.

 

Afisin basliginda Osmanlica 'Halaskâran-i Islam' (Islam Kurtaricilari) ibaresi bulunuyor. Afiste Mustafa Kemal Atatürk ile 13 silah arkadasinin fotograflari yer aliyor. Türk bayragi ve iki asker resminin bulundugu afisin orta kisminda ise üzerinde ay yildizli elbise bulunan, sag elinde bir kama, sol eli ile haritadaki Misak-i Milli sinirlarini gösteren bir kadin resmi bulunuyor. Kadin resminin ayrica Türklerin anayurdunu da temsil ettigi belirtildi. http://www.hurriyet.com.tr/islamin-halaskarlari-afisi-samsun-kent-muzes-40850686

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA