AB'den Samsun'a 15 Milyon Euro

Samsun Büyüksehir Belediyesi Meclis Toplanti Salonu'nda, Samsun Büyüksehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Idaresi (SASKI) Genel Kurulu 2017 yilinin 3. Birlesiminin 1. Oturumu yapildi. SASKI ve belediye meclis üyelerinin katilim sagladigi toplantida SASKI Genel Müdürü Kamil Demircioglu, müjde niteliginde açiklamalar yapti.

 

AB'den Samsun'a 15 milyon euroluk hibe çiktigini belirten Demircioglu, "Çarsamba Atik Su Aritma Tesisi'nin 15 milyon euro karsiliksiz hibe kredisini basarmis bulunuyoruz. Bu bizim için çok büyük bir sonuç oldu. Hükümetimiz ile AB arasindaki siyasi gelismeler göz önünde bulunduruldugunda kimse bu hibenin gelebilecegini düsünmüyordu. Su anda belge önümde. AB tarafindan projeye, 'Hiçbir itirazimiz yoktur’ yazisi önümde duruyor. Çevre ve Sehircilik Bakanligi tarafindan bize gönderilen yazida, ‘Öncelikle bu güzel haberi sizlere iletmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Çarsamba Atik Su Projesi Operasyon Tanimlama Belgesi OIS için onay yazisi yani ‘itirazimiz yoktur’ yazisi AB-Türkiye Delegasyonu tarafindan baskanligimiza faks ile iletilmistir. Söz konusu parafli Operasyon Tanimlama Belgesi OIS ve onay yazisi tarafiniza resmi yaziyla iletilmistir’ yaziyor. 2,5 yil süren ve delegasyonun tüm uzatmalarina ragmen projeyi basariyla sonuçlandirdik. Sehrim ve belediyem adina çok mutlu oldum. Çarsamba’nin da bu sekilde halledilmesinin ardindan geride kalan 3 atik su tesisimiz kaliyor. Bunlar Kavak, Ladik ve Salipazari. Bu ilçelerin projelerinin de ihale dosyalari hazirlaniyor. Çarsamba’nin da kredisi çiktigina göre önümüzdeki zamanda Samsun’un bütün ilçelerinin atik su aritma tesisleri çalismaya baslamis olacak” dedi. 

 

Hibe müjdesinin güzel bir haber oldugunu belirten Samsun Büyüksehir Belediyesi Meclis Baskan Vekili Turan Çakir, "SASKI denince akla alt yapi çalismalari, su ve kanalizasyon çalismalari geliyor. Su ve kanalizasyon çalismalari önemli ama bundan daha da önemlisi aritmadir. Kanalizasyonu yapiyoruz tamam ama köyde veya ilçede bu atiklari topluyoruz, aritmadiktan sonra daha çok çevresel kirlilikler olusabiliyor. Dolayisiyla birçok ilçemizde artima tesisin yapilmis olmasi çok önemli bir durum. Çarsamba’ya AB hibeli bu tesisin yapilacak olmasi da oldukça güzel bir haber oldu" diye konustu. 

 


Çarsamba'ya yapilacak olan atik su tesisinin ardindan Kavak, Ladik ve Salipazari ilçelerine de atik su tesisinin yapilacagi belirtildi. https://www.samsunhaber.com/samsun-haber/ab-den-samsun-a-15-milyon-euro-h36024.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA