OKAREKAP KOBI MALI DESTEK PROGRAMLARI ETKI ANALIZI RAPORU

Ajansimiz tarafindan yürütülen TR83 Bölgesi'nin Rekabetçiliginin Artirilmasi Projesi (OKAREKAP) kapsaminda yapilan "2011 ve 2014 KOBI'lere Yönelik Mali Destek Programlari Etki Analizi" çalismasi tamamlanmistir.

 

Raporda, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) tarafindan, 2011 ve 2014 yillarinda TR83 Bölgesi’nde KOBI’lere verilen mali desteklerin bölgedeki rekabetçilik ve diger çiktilar üzerindeki etkileri incelenmektedir.

 

Çalismada üç farkli yöntem kullanilmis ve nicel ve nitel analizler birlestirilmistir. Ilk olarak mali desteklerin gerçeklesen ekonomik etkisinin belirlenmesi için destek alan bir firmanin destek almamis olsaydi ne durumda olacagini kestirmek amaçlanmistir. Çünkü destek almak için firmalar bir eleme sürecinden geçmektedir ve mali destek alan firmalar destek alamayan firmalara göre bazi göstergeler bakimindan, destek almadiklari durumda bile, daha güçlü konumda yer almaktadir. Destekle birlikte ise destek alan grup ile destek alamayan grup arasindaki fark, çok daha yüksek olmaktadir. Seçilim etkisi olarak ifade edilen bu etki, mali desteklerin etkisinin genellikle oldugundan daha fazla görünmesine neden olmaktadir. Bu seçilim etkisinin ortadan kaldirilabilmesi için ekonometrik tekniklerden yararlanilmis ve yari deneysel yöntemlerden biri olan “Farklarin Farki” yöntemi kullanilmistir. Bu çalisma ile Türkiye’de ilk defa bir kalkinma ajansi tarafindan verilen mali desteklerin etki analizi idari veri kullanilarak gerçeklestirilmistir. Bu analiz için T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanligi tarafindan, yakin tarihte arastirmacilarin kullanimina açilan Girisimci Bilgi Sistemi (GBS) içinde bulunan firma bazli idari veriler kullanilmistir.

 

Bu ekonometrik yöntem etkiyi açikça ortaya koyabilse de mali destegin etkisinin daha detayli görülebilmesi için Girisimci Bilgi Sistemi’nde yer almayan nicel ve nitel verilere ihtiyaç duyulmaktadir. Bu veriler ise mali destek programindan yararlanan firmalara uygulanan anketler ile temin edilmistir.

 

Bu yöntemlere ek olarak Girisimci Bilgi Sistemi’nde yer almayan ve anketlerle temin edilemeyen bilgilere ulasmak için belirledigimiz mali destek alan ve mali destek alamayan firmalar ile yüz yüze görüsmeler gerçeklestirilmistir.

 

Kullanilan yöntemlerle elde edilen bulgular bir araya getirilerek sonuç ve öneriler ortaya çikarilmistir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA