OMÜ 11'inci Uluslararasi Ögrenci Bulusmasi

SAMSUN Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) tarafindan '13'üncü OMÜ Tanitim Günleri ve 11'inci Uluslararasi Ögrenci Bulusmasi' düzenlendi. Etkinlikte konusan Vali Osman Kaymak, Samsun´a gelmek isteyen yabanci uyruklu ögrencilerin ailelerine ücretsiz konaklama imkani saglayacaklarini söyledi.

 

Samsun OMÜ tanitim günlerinin 13´üncüsünü uluslararasi ögrenci bulusmasinin da 11´incisinin düzenledigi etkinlik Cumhuriyet Meydani'nda yapildi. Etkinlige Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Baskan Yardimcisi ve Samsun Milletvekili Çigdem Karaaslan, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Zihni Sahin, Il Emniyet Müdürü Vedat Yavut, Ilkadim Belediye Baskani Erdogan Tok, Canik Belediye Baskani Osman Genç, AK Parti Il Baskani Hakan Karaduman, OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, Uluslararasi Ögrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Baskan Yardimcisi Mehmet Çelik, Uluslararasi Ögrenci Dernegi Baskani ve OMÜ Genel Sekreteri Doç.Dr. Menderes Kabadayi, ögrenciler ile vatandaslar katildi.
 

Samsun Uluslararasi Ögrenci Dernegi Baskani ve OMÜ Genel Sekreteri Doç.Dr. Menderes Kabadayi, UDEF Genel Baskan Yardimcisi Mehmet Çelik ve Ilkadim Belediye Baskani Erdogan Tok´un ardindan konusan OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, OMÜ´de 4 bine yakin uluslararasi ögrencilerinin oldugunu söyledi. Bilgiç, "OMÜ Türkiye´deki üniversiteler arasinda uluslararasi ögrenci sayisi bakimindan en önde yer alan üniversitelerden biridir. Hatta geçen yil itibariyle egitim ihracatinda OMÜ ikincilik ödülü aldi. 104 ülkeden 3 bin 500´ün üzerinde yabanci uyruklu ögrencimiz var. Bu ögrencilerimizin içerisinde uluslararasi ögrenci bulusmasi etkinliginde bugün bizde ayrica üniversite tanitim günlerini katarak buradaki güzel tabloyu sagladik. Bugün 104 farkli ülkeden ögrencilerimiz kendi kültürlerine ait özelliklerini tanitirken, bir yandan da üniversitelerimizi tanimak için gelen lise ögrencileri ve aileleriyle de bulusmus olmaktalar" dedi.

 

Ikinci üniversitenin Samsun´da deger katacagini ifade eden AK Parti Genel Baskan Yardimcisi ve Samsun Milletvekili Çigdem Karaaslan, "Üniversitemizin kazandigi uluslararasi kimlik Türkiye´nin önümüzdeki o güçlü iddiasini bilimsel bir zeminle güçlendirecek ve insallah daha da güçlendirerek gelecege tasiyacak çok önemli yapilanmalardan biridir. Bugün 4 bine yakin ögrenciden bahsediyoruz. Bugün OMÜ köklü bir mazi demek. OMÜ güçlü bir hafiza demek. OMÜ demek bu sehrin en önemli potansiyellerinden biri demek. Insallah OMÜ´ye bir kardes gelecek. Samsun üniversitemizin de kurulusu ile birlikte üniversitelerimizin bu sehre katacagi deger çok daha fazla artacaktir. Ben Türkiye´nin bundan çok uzun yillar önce belki bir dönem için ara verdigi, kaybettigini düsündügü bütün degerlerine, özüne, bütün birikimlerine ve her seyden önemlisi o `kaybettik mi acaba´ dedigimiz içimizdeki özgüvene yeniden kavustugumuz günleri tasiyoruz. Arkamdaki yazi çok degerli `Onlarca renk, yüzlerce kültür dünya 5´ten büyüktür´. Bu vurguyu Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan, BM kürsüsünden tüm dünya liderlerinin, masumlarin sesine sessiz kalan, onlarin gözyaslarini görmezden gelen, onlarin çigliklarina, acilarina el uzatmayan tüm dünyanin gözlerinin içine bakarak BM kürsüsünden `dünya 5´ten büyüktür´ diye haykirmisti. Bugün bizler bu medeniyetin temsilcileri olarak, bizler bu anlayisa sahip olanlar olarak, bizler bu emaneti bize birakan ecdadin torunlari olarak bugün gördügümüz bu manzaradan dolayi büyük bir memnuniyet içerisindeyiz. Türkiye artik sadece güvenilir bir liman degil. Türkiye sadece ülkesindeki savastan kaçanlarin sigindigi bir ülke degil, ayni zamanda nitelikli ve kaliteli egitim almak isteyenlerin, ayni zamanda dünya çapinda çok büyük bir anlam ifade eden bu egitime ulasmak isteyenlerin de öncelikli tercihlerinden biridir" diye konustu.

 

Samsun´a gelmek isteyen yabanci ögrencilerin ailelerine ücretsiz konaklama imkani saglayacaklarini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, "Türkiye´de bu isi en iyi yapanlardan biri Ortadogu Teknik Üniversitesi´dir (ODTÜ). Artik bundan sonra OMÜ, yeni gelecek kardes üniversite ile birlikte insallah bu isi yapan uluslararasi üniversiteler olarak Türkiye´deki yerini alacaktir. Biz bundan dolayi rektörlüge çok tesekkür ediyoruz. Yabanci uyruklu gençlerimiz burada egitim ögretimlerini sürdürürken Samsun´u ve Türkiye´yi de tanimalarini istiyoruz. Tabi ki tanirken ailelerinin de gelmesini istiyoruz. Aileler Samsun´a geldiklerinde maddi sikinti yasayabilirler. Yusuf Ziya Yilmaz´da onlarin burada kalma masraflarini karsilamayi da taahhüt etmisti. Bizde buradan tekrar duyuralim. Inaniyorum ki simdiki baskanimiz Zihni Sahin´de bunu yapacaktir. Bizlerde valilik olarak destek olacagiz.

 

 

Insallah bu çocuklarimiz OMÜ´den mezun olmadan önce mutlaka ailelerini Samsun´da getirsinler ve Samsun´u ve Türkiye´yi tanimalarini istiyoruz" dedi.

 

Konusmalarin ardindan kurdele kesilerek açilis yapildi. Açilisin ardindan OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Güzel Sanatlar Egitim Bölümü ögrencileri Havvanur Yazici ve Elif Ocakverdi, çizdikleri karakalem portrelerini Vali Kaymak, ve milletvekili Karaaslan'a hediye ettiler. Daha sonra protokol üyeleri uluslararasi ögrencilerin kendi kültürlerini sergiledikleri stantlari gezdiler. http://www.haberturk.com/samsun-haberleri/60613945-omu-11inci-uluslararasi-ogrenci-bulusmasi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA