Türkiye'nin Ilk LNG üretim Tesisi Çorum’a Yapilacak

Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'de ilk kez sivilastirilmisdogalgaz (LNG) üretmeyi hedefleyen LNG Gaz Üretim Depolama ve Satis AS'nin, karada kuracagi tesislerde LNG depolamasini da içeren projesini onayladi.

LNG Gaz Üretim Depolama ve Satis AS'nin Genel Müdürü Cevat Evliyaoglu, AA muhabirine, söz konusu tesisleri Afyonkarahisar ve Çorum'da kuracaklarini söyledi.

Bu sehirlerde kurulacak tesislerle günlük 208 metreküp LNG üretilecegini belirten Evliyaoglu, yaklasik 2 bin metreküplük LNG'nin de depolanabilecegini ve gelecekte gerek üretim gerekse depolama kapasitesinin artirilabilecegini anlatti.

Tesislerde uygulanacak depolama tarifelerinin belirlenmesi için EPDK'nin halen çalistigini ifade eden Evliyaoglu, "EPDK'nin tarife çalismasinin ardindan ilgili finans kuruluslari ve bankalarla kaynak için görüsmeye baslayacagiz. Tesisler için öngördügümüz yatirim miktari yaklasik 35 milyon dolar. Bu Türkiye açisindan stratejik bir yatirim. Boru Hatlari Ile Petrol Tasima Anonim Sirketi'nin (BOTAS) sisteminden alacagimiz dogalgazla üretecegimiz LNG'yi karada depolayarak, ithal LNG'ye bagimli olmaktan kurtulacagiz. 2020 itibariyla da tam kapasiteye ulasabiliriz." diye konustu.

Sirketlerinin Afyonkarahisar ve Çorum'da, tavuk ve büyükbas hayvan gübresinden biyogaz üretim tesisleri bulundugu bilgisini de veren Evliyaoglu, "Tesislerimizde günlük 300 metreküp LNG'ye dönüstürülebilecek bir gaz üretim kapasitesine sahibiz. Böyle bir üretimle, yerli kaynaklarla üretilen ilk milli LNG'yi de üretebilecek konuma ulasacagiz." ifadelerini kullandi.

EPDK yetkilileri ise planlanan yatirimlarin dogalgaz arz güvenliginin artirilmasinda önemli rol oynayacagina dikkati çekerek, "Ülkemizdeki LNG Terminalleri Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunuyor. Söz konusu tesislerle sebeke imalatinin yapilamadigi bölgelerde sebekenin LNG ile beslenmesine katki saglanacak. Arz güvenliginin saglanmasi için söz konusu tesislerdeki LNG gazlastirilarak dagitim sebekesine de gönderilebilecek." degerlendirmesinde bulunuldu.

Dogalgazin eksi 163 derecede sivilastirilarak hacminin 600'de birine düsürülmesi depolamada avantaj saglarken, Türkiye bu avantajdan halen ithal edilen LNG'yi deniz üstü tesislerde depolayarak faydalaniyor.

Söz konusu özel sektör yatiriminin gerçeklestirilmesiyle Türkiye'de ilk kez LNG üretilmesinin yani sira böylece dogalgaz talebinin arttigi dönemlerde sisteme verilmek üzere karada kurulacak tesislerde depolanabilmesi de saglanacak. Afyonkarahisar ve Çorum'da kurulacak tesislerden ayrica sisteme günde 120 bin metreküp gaz arzi yapilmasi öngörülüyor. http://www.corumhakimiyet.net/ekonomi/turkiye-nin-ilk-lng-uretim-tesisi-coruma-yapilacak-h1367.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA