Tokat'ta Kenevir Çalistayi Düzenlendi

TOKAT Gaziosmanpasa Üniversitesi tarafindan kenevirin üretim öncesi ve sonrasinda nasil degerlendirilecegiyle ilgili çalistay düzenlendi. 

 

Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesi tarafindan bu yil ekim izni alinan kenevirin üretim öncesi ve sonrasinda nasil degerlendirilecegiyle ilgili çalistay düzenlendi.

 

Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesi Tasliçiftlik Yerleskesinde bulunan 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Kenevir Çalistayinda konularinda uzman akademisyenler söz aldi. Prof Dr Güngör Yilmaz’in moderatörlügünde gerçeklesen çalistayda akademisyenler kenevir ve gelecegi, kenevir ve tarimi, tekstil sektöründe kenevir, endüstriyel kenevir islahi, kenevir ve selüloz, kenevir kimyasi, kenevirin ticaretteki yeri, endüstriyel kenevir ve Tokat, Tarim Bakanliginin kenevir çalismalari ve projeksiyonu konulari üzerine konusmalar gerçeklestirdi. Akademisyenlerle birlikte üreticilerin ve sanayicilerin de bu bitkinin ciddi anlamda üzerinde durmaya ilgi göstermeye basladiklarina dikkat çeken Çalistay Düzenleme Kurulu Baskani Prof. Dr. Güngör Yilmaz, 'Biz de üniversite olarak buna kayitsiz kalamazdik. Çok degerli Rektörümüz bu konuyla ilgili bizleri yönlendirdi. Kenevir ile ilgili bir çalisma gurubu olusturdu. Bir taraftan da biz endüstri bitkileri çalisanlari olarak fakültemizde bu konuyu sahiplendik. Hem arastirma bazinda hem de böyle mini bir organizasyonla ama çok degerli üstatlarin yer aldigi bir çalistayla Tokat’in Türkiye’nin gündemine mesaj vermeye gayret etmek için bir araya geldik" diye konustu.

 

Tokat Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani  Ali Çelik ise 'Ülkemiz gündemine kenevirin Sayin Cumhurbaskanimizin da dikkat çekmesi ile oturmasindan sonra, Gaziosmanpasa Üniversitemiz hemen ilk hamlesini yapti. Sag olsunlar, konuya son derece ilgili ve duyarli davrandilar ve Kenevir Arastirmalari Grubunu kurdular, hemen akabinde de bir arada oldugumuz kenevir çalistayini gerçeklestirdiler. Bu isin önemini degerini insanlik için gelecegimiz için ne kadar anlamli ve önemli oldugunu çok hizli bir sekilde kavramis olmalarindan ve bu ise ilgi alaka göstermis olmalarindan dolayi kendilerine tesekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Kenevirin ne oldugunu düne kadar çok fazla bilmiyorduk. Bu kadar degerli, önemli, kiymetli, savunma sanayinden, sagliga onlarca degisik sektörde çok ciddi bir kullanim alaninin oldugunu insanlik için çok degerli bir bitki oldugunu bilmiyorduk. Toplumda genel ve yaygin anlamiyla afyon, uyusturucu falan gibi çok saçma sapan bir algi ile aniliyor. Bizde ne zaman kenevir desek ‘dikkatli olun’ gibi uyarilarla karsilasiyoruz. Vahsi bati denen kapitalizm önce bir seyleri yok ediyor, insanligi yok olmanin esigine getirdi. Sonra da hata yapmisiz, kaybettigimiz degerleri tekrar yeniden kuralim diye tekrar sarilmaya çalisiyoruz. Kenevir de bunlardan birisi. Dün Amerika’nin ülkelere 'üretemezsin' diye kota koydugu, yasakladigi, bugün gelinen noktada ise kenevirsiz bir dünyanin hayatin olmayacagini, bütün sektörlerde bunun olmasi gerektigini hepsi kabul etti" dedi. https://www.dha.com.tr/son-dakika/tokatta-kenevir-calistayi-duzenlendi/haber-1684933

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA