"Samsun ile Hopa'yi birbirine baglayacak demir yolu çok önemli"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) Baskani Rifat Hisarciklioglu, "Samsun ile Hopa'yi birbirine baglayacak demir yolu çok önemli. Demir yolu projesi tamamlanir, hepimiz ayni seyi istersek basarabiliriz." dedi.

 

Hisarciklioglu, Rize'de TOBB tarafindan yaptirilan Findikli Anadolu Imam Hatip Lisesinin açilisini gerçeklestirdi.

 

Ardindan Ardesen ve Pazar Ticaret Odasinin açilisini yapan Hisarciklioglu, ilçedeki vergi rekortmenlerine plaket verdi.

 

Çayeli Ticaret Odasini ziyaret eden Hisarciklioglu, yaptigi konusmada, hayata geçirilen ara buluculuk sistemi ile isçi ve isverenin büyük ölçüde rahatladigini söyledi.


Türkiye'de mahkeme sürecinin 5 yil sürdügüne isaret eden Hisarciklioglu, Almanya'da bu sürenin 5 gün oldugunu belirtti.

 

Ara buluculuk sisteminin kolaylik getirdiginin altini çizen Hisarciklioglu, "Biz davalik olmak istemiyoruz. Çalistirdigimiz isçilerin isletmelerde hakki var. Onlar olmazsa isletme olmaz. Hakkin uzamadan verilmesi lazim. Isçinin alin teri kurumadan verilmeli. Bes yil uzamasin, borcumuz varsa ödeyelim yoksa helalleselim. Her seye ragmen ara buluculuk sistemi ile davalarin yüzde 63'ü açilmadan çözülüyor." diye konustu.

 

Doga tahribatina dikkati çeken Hisarciklioglu, Karadeniz'deki çarpik yapilasmanin önlenmesi gerektigini, bölgede kalkinmanin temel kaynaginin turizm oldugunu vurguladi.


Karadeniz'in turizm açisindan servet degerinde oldugunu, çayin önemli geçim kaynagini olusturdugunu anlatan Hisarciklioglu, "Türkiye ve yurt disinda herkes çay tüketiyor. Çay önemli bir tanitim araci. Ovit Tüneli, Mardin'e kadar uzaniyor. Sarp Sinir Kapisi, Gürcistan ile gidis gelisi kolaylastirdi. Insan geçisi artinca kapilar yetmemeye basladi. Rize-Artvin Havalimani bir yil sonra tamamlaniyor. Bunu birlik ve beraberlikle ve ayni seyi isteyerek basardiniz." ifadelerini kullandi.

 

Bölgenin ihtiyaçlarina deginen Hisarciklioglu, sunlari kaydetti: "Bölge için iki sey çok önemli. Çay Kanunu çok önemli. Bütün bölgeye dogal gaz gelmesi, özellikle enerji açisindan çok önemli. Samsun ile Hopa'yi birbirine baglayacak demir yolu çok önemli. Demir yolu projesi tamamlanir, hepimiz ayni seyi istersek basarabiliriz. Ayni hedefe atis yapmazsaniz Rize'de, Pazar'da farkli seyler istersek en kolayi neyse o yapilir. Onun için ayni hedefe atis yapmaliyiz."


Hisarciklioglu, ardindan Çay Arastirma Merkezini gezerek Rize Ticaret Borsasi Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Erdogan'dan bilgi aldi.

 

Hisarciklioglu, oda ve borsa baskanlari ile basina kapali toplantida da bir araya geldi. https://www.haberler.com/samsun-ile-hopa-yi-birbirine-baglayacak-demir-yolu-12241721-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA