Suluova 13. Akdag Yayla Senligi

Suluova ilçesinde, 13. Akdag Yayla Senligi düzenlendi.

 

Akdaglilar Dernegince düzenlenen senlik Kapakli Mesire Alani'nda gerçeklestirildi.
Senlige katilan Samsun Valisi Osman Kaymak, daha önce Suluova ilçesinde kaymakam olarak görev yaptigini hatirlatti.

 

Yayla turizminin çok önemli oldugunu söyleyen Kaymak, Karadeniz Bölgesi'ndeki çogu yaylanin turistler tarafindan doldugunu, Amasya ve Suluova bölgesindeki yaylalarin da dogaya zarar vermeden turizme kazandirilmasi gerektigini belirtti.

 

Kaymak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne de vurgu yaparak, "Güçlü Türkiye için el ele vermek, birlik ve beraberlik çok önemlidir. Atatürk ve silah arkadaslarinin 100 yil önce Samsun'dan baslattigi Kurtulus Savasi'nin 100. yilini idrak ettik. Kurtulus Mücadelesi henüz bitmedi devam ediyor. Onun için Türkiye'yi FETÖ ve PKK ile yikmaya çalistilar, ekonomik olarak düsürmeye çalisiyorlar. Bunlara karsi verecegimiz en büyük cevap birlik ve beraberligimizdir." dedi.

 

Bin yili askin Anadolu topragi ile Türk halkinin çok güzel hikayeler yasadigini, bin yildir Türk halkinin bu topraklarin yaylasinda ve ovasinda adim adim gezerek buralari kendine yurt yaptigini, çoluk çocugu ile yaylaklari ve kislaklari ile bu yurtta adim atmadik yer birakmadigini aktaran Amasya Valisi Osman Varol ise sunlari dile getirdi: "Zaman zaman çok zor günler yasadi. Bu zor günlerde birlik ve beraberlik içinde bu zorluklari asmasini bildi. Zaman zaman açlik, sikinti, ekonomik problem, savaslar gördü ama bu bin yili askin süre içinde hiçbir zorluktan geri adim atmayip mutlu sekilde bu güzel cografyada yasamini sürdürdü. Ama bu cografyada yasamanin zorluklari ve bedelleri var. Tüm dünyanin gözü üzerinde oldugu bir cografyadan bahsediyoruz. Burada yasayabilmemiz için ihtiyacimiz olan en temel sey birlik ve beraberliktir. Bunu saglamak için de bizim kim oldugumuzu, ecdadimizin kim oldugunu, inancimizin ne oldugunu, töremizin ne oldugunu mutlaka gelecek kusaklara aktarmamiz gerekiyor. Ben bu tip yayla senliklerini, bütün geleneklerimizi gelecek kusaklara tasima açisindan çok önemli faaliyetler olarak görüyorum."

 

Suluova Belediye Baskani Fatih Üçok da 13 yildir geleneksel hale gelen bu senliginin yapilmasi için belediye olarak maddi ve manevi destek verdiklerini, bu yayla senligi ile sevgi ve muhabbetin çogaldigini, birlik ve beraberligin saglandigini, gelenek ve göreneklerin yeni nesillere aktarildigini ifade ederek dernek baskani Yilmaz keten ve üyelerine tesekkür etti.


Konusmalarin ardindan 2 boyda 80 güresçinin katildigi Akdag Yayla Senligi Baspehlivanligini Hasan Taha Küçük kazandi.

 

Ardindan, 15 Temmuz kortej yürüyüsü yapildi. Yöresel oyunlardan çuval, yogurt ve elma yeme yarisi ve Paintball gösterileri düzenlendi. Siir sunumlarinin da yapildigi senlik, konser programiyla sona erdi.

 

Belediye tarafindan katilanlara keskek ikram edilen 13. Akdag Yayla Senligi agaligini ise Ümit Koca kazandi.

 

Senlige, AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Akymakam Erdogan Kanyilmaz, Jandarma Komutani Üstegmen Halit Hasimioglu, Emniyet Müdürü Oguzhan Öncül, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Sampiyonu Mahmut Demir, Akdaglilar Dernek Baskani Yilmaz Keten, AK Parti Amasya Il Baskani Mehmet Ünek, Ilçe Baskani Muhammed Biçer, çesitli kurum, kurulus temsilcileri ile vatandaslar katildi. https://www.haberler.com/suluova-13-akdag-yayla-senligi-12244183-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA