INNOPROM 2019 ULUSLARARASI SANAYI FUARINA KATILDIK

Türkiye'nin bu yil partner ülke oldugu INNOPROM 2019 Uluslararasi Sanayi Fuari,  8-11 Temmuz 2019 tarihlerinde Rusya'nin Yekaterinburg kentinde düzenlendi.

 

Bu yil 10’uncusu düzenlenen fuarin açilisi Sanayi ve Teknoloji Bakanimiz Mustafa Varank, Ticaret Bakan Yardimcisi Gonca Yilmaz Batur ve Rusya Sanayi ve Ticaret Bakani Denis Manturov'un katilimiyla gerçeklestirildi.

 

Törende konusma yapan Bakanimiz Mustafa Varank, Türkiye ile Rusya arasinda 2018'de ikili ticaret hacminin bir önceki yila göre yaklasik yüzde 15 artarak 25,7 milyar dolar seviyesine ulastigini belirterek, "Serbest vize rejiminin tekrar yürürlüge sokulabilmesi ekonomik, sosyal, kültürel iliskilerimizin daha fazla ivme kazanmasina sebep olacaktir, hedeflerimize ulasmamizi kolaylastiracaktir" dedi. 

 

INNOPROM 2019 Uluslararasi Sanayi Fuari’nda Türkiye 25 firma, 7 kalkinma ajansi, 12 birlik ile toplam 43 stantla temsil edilirken; Ajansimiz da Bakanligimiz için ayrilan Kalkinma Ajanslari stant alaninda yerini aldi.

 

Fuara, Ajansimiz adina Insan Kaynaklari ve Mali Hizmetler Birim Baskani Fatih Ege katilim saglayarak, fuar boyunca ziyaretçileri ve yatirimcilari Bölgemiz ve Ajansimizin faaliyetleri hakkinda bilgilendirdi.

 

INNOPROM 2019 Türkiye Milli Fuar Alani Açildi

Fuarin resmi açilis törenin ardindan Türkiye Milli Fuar Alani da kapilarini ziyaretçilere açti. Açilisi gerçeklestiren Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, “Bu fuar, katilimci firma ve ülkelere yeni bir vizyon kazandiracak, yeni firsatlar yakalamalarina vesile olacak.” dedi.

 

Milli Fuar Alani'nin açilis törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakani Varank’in yani sira Rusya Sanayi ve Ticaret Bakani Denis Manturov, Ticaret Bakan Yardimcisi Gonca Yilmaz Batur, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Rusya'nin Sverdlovsk Bölgesi Baskani Evgeny Kuivashev katildi.

 

Açilista konusan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakani Manturov, ülkesinin 2017'de Türkiye'de bir fuarda partner ülke olarak yer aldigini animsatarak, iki ülkenin fuarcilik faaliyetlerinde sürdürdügü güzel bir gelenegi oldugunu söyledi. Partner ülke olunan her fuarda is çevreleri arasinda iyi bir iletisim kurulduguna isaret eden Rus Bakan Manturov, "Türkiye fuar alaninda, uzay, havacilik, makina sanayi gibi alanda faaliyet gösteren, yüksek teknoloji üretimi yapan pek çok firma bulunmakta. Burada hem sanayinin temelini olusturan üreticiler hem de gelecege yönelik teknolojik ürünleri olan firmalar temsil edilmekte." dedi.

 

Fuarin 3. gününde, Ajansimiz Birim Baskani Fatih Ege Swerdlovsk Bölgesi Kalkinma Kurulu ile bir araya geldi. Fatih Ege, Swerdlovsk Bölgesi Vali Danismani Tretyakov Vadim ve Kalkinma Kurulundan Daria Marshuk ile gerçeklestirdigi görüsmede bölgemizin yatirim ortami tanitti. Heyet ile ikili isbirlikleri, karsilikli ticaret,  teknik egitim ve kültürel isbirlikleri degerlendirildi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA