"YALIN ÜRETIM FELSEFESI VE TR83 BÖLGESINDE YÜRÜTÜLEN UYGULAMA ÖRNEGI KAZANIMLARI" BASLIKLI MAKALE ILE ANAHTAR DERGISINDEYIZ

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanligi, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlügünün aylik yayin organi Anahtar Dergisi’nin Temmuz 2019 sayisi "Kalkinma Ajanslari" temasi ile yayimlanmistir.

 

Ajansimiz Çorum Yatirim Destek Ofisi Uzmanlarindan Musa Erdal tarafindan hazirlanan "Yalin Üretim Felsefesi Ve Tr83 Bölgesinde Yürütülen Uygulama Örnegi Kazanimlari" baslikli makale Anahtar Dergisi Temmuz sayisinda yer almistir.

 

Söz konusu makale, gerek çalisma programinda yer verdigi faaliyetler gerekse Çorum Il Yatirim Destek ve Tanitim Stratejisi’nde öne çikan alanlarda Bölge sanayisini gelistirmeye ve tespit edilen eksiklerin bir kismini gidermeye yönelik çalismalar kapsaminda, Ajansimiz tarafindan baslatilan “Yalin Üretim Egitimi ve Saha Uygulamalari” çalismasi ile Bölgemizde de uyguladigimiz “Yalin Üretim” felsefesine dair çarpici bilgiler içermektedir.

 

“Yalin Üretim Egitimi ve Saha Uygulamalari” çalismasi ile Çorum OSB’de faaliyet gösteren firmalara verimlilik, maliyet azaltma, sürekli iyilestirme, görsel yönetim gibi temel konularda farkindalik olusturulmasi amaçlanmistir. Danismanlik hizmet alimiyla baslayan süreç 3 etapta yürütülmüs, maliyet etkinligi ve saglayacagi yarar göz önünde bulundurularak 5 isletme ile çalisilmasina karar verilmistir. Seçilen 5 firmaya 1 günlük ön ziyaret, 1 günlük toplu uygulamali egitim ve ardindan üçer tam günlük danismanlik destegi olmak üzere toplam 17 günlük hizmet verilmistir.

 

Firmalar açisindan oldukça yararli geçen bu uygulama ile isletmelerimizde olusan farkindalik ve 3 günde görülen çiktilar bu veya farkli bir danismanlik firmasindan hizmet alimi yapmalari ve bu faaliyeti en az 6-12 ay devam ettirmeleri sonucunda ne tür kazanimlari olacagini görmeleri açisindan da etkili olmustur. Nitekim faaliyet bitiminde 1 firma hizmet satin almis ve “Yalin Üretim” çalismalarina devam etmektedir.

 

Anahtar Dergisi Temmuz 2019 sayisina ve "Yalin Üretim Felsefesi Ve Tr83 Bölgesinde Yürütülen Uygulama Örnegi Kazanimlari" makalesine https://anahtar.sanayi.gov.tr/ adresinden ulasilabilmektedir.

 

Yalin Üretim

Yalin üretim; yapisinda hiçbir gereksiz unsur tasimayan ve hata, maliyet, stok, isçilik, gelistirme süreci, üretim alani, fire, müsteri memnuniyetsizligi gibi unsurlarin en aza indirgendigi ideal bir üretim sistemidir ( John Krafchik, 1988). Ilk olarak 1990 yilinda Daniel T. Jones ve James P. Womack tarafindan kaleme alinmis “The Machine That Changed The World – Dünyayi Degistiren Makina” adli kitapta telaffuz edilmeye baslanan Yalin Fabrika kavrami ile ortaya çikan “Yalin” kelimesi; daha sonra 1996 yilinda yine ayni iki yazarin yazdigi “Lean Thinking – Yalin Düsünce” kitabi ile yayginlasmaya baslamis ve literatüre girmistir.

 

Temeli Toyota Üretim Sistemine (TÜS veya Toyota Production System=TPS) dayanan bu anlayis günümüz modern isletmelerinin maliyet azaltma, ürüne ve degere odaklanma yaklasimlarinin ana ögesi konumundadir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA